Οι ποδοσφαιριστές του LFHED στο Ντουμπάι για το Πρώτο σχολικό Κύπελλο Ποδοσφαίρου AEFE-UNSS

Από τις 3 έως τις 9 Φεβρουαρίου, 12 μαθητές (στην κατηγορία των αγοριών) του Γαλλικού και του Ελληνικού τμήματος (6e, 5e, A’) ταξίδεψαν στο Ντουμπάι με αφορμή το Πρώτο Κύπελλο Ποδοσφαίρου AEFE-UNSS στο οποίο συμμετείχαν 27 σχολεία από 22 διαφορετικές χώρες.

Το LFHED αγωνίστηκε στον δεύτερο όμιλο με αντιπάλους το Σικάγο, το Ναϊρόμπι, το Δουβλίνο, τη Βηρυτό, το Νουακσότ, τη Βαρσοβία και τη Λισαβόνα. Ακολουθούν τα αποτελέσματα αυτής της πρώτης φάσης :
Σικάγο - Αθήνα : 1 - 0
Ναϊρόμπι - Αθήνα : 2 - 0
Δουβλίνο - Αθήνα : 0 - 1
Βηρυτός - Αθήνα : 1 - 0
Νουακσότ - Αθήνα : 1 - 1
Βαρσοβία - Αθήνα : 2 - 0
Λισαβόνα - Αθήνα : 0 – 0

Η ομάδα του LFHED κατέκτησε την έκτη θέση μεταξύ των οκτώ ομάδων και έτσι προκρίθηκε για τη «Φάση της παρηγοριάς». Στα προημιτελικά αυτής της δεύτερης φάσης, οι μαθητές μας αντιμετώπισαν την ομάδα του Ντουμπάι (AFLEC) και κέρδισαν 2-0. Στα ημιτελικά, οι μαθητές μας βρέθηκαν αντιμέτωποι με την ομάδα του Ναϊρόμπι και κέρδισαν στα πέναλτι. Μια στιγμή βαθιάς συγκίνησης για τους παίκτες μας! Χάρη στον τερματοφύλακά μας Ορφέα που πραγματοποίησε συγκλονιστικές αποκρούσεις, η ομάδα του LFHED προκρίθηκε στον τελικό ενάντια στην Τυνησία. Η νίκη της αντίπαλης ομάδας 2-0 έφερε τελικά την ομάδα του LFHED στη 10η θέση στους 16 στην τελική σειρά κατάταξης.

Οι μαθητές μας δεν κέρδισαν αλλά επέστρεψαν γεμάτοι υπέροχες αναμνήσεις. Πράγματι, εκτός από τις στιγμές των αγώνων, πολύς χρόνος αφιερώθηκε σε ανταλλαγές και επισκέψεις : Βραδιά των Χωρών (η κάθε ομάδα μοιράστηκε τις σπεσιαλιτέ, τις παραδόσεις, τους χορούς της χώρας της), επίσκεψη του Burj Khalifa (ένας από τους ψηλότερους ουρανοξύστες του κόσμου), σαφάρι στην έρημο (4x4, βόλτα με καμήλα, παραστάσεις χορού και χορός της φωτιάς, μπάρμπεκιου), ανακάλυψη του Εμπορικού Κέντρου Ντουμπάι.

Καθ’ όλη τη διάρκεια αυτής της πολιτιστικής και αθλητικής διαμονής, είδαμε μια ενωμένη, αυτόνομη, υπεύθυνη και σοβαρή ομάδα να εκπροσωπεί τα χρώματα του σχολείου μας. Μια αξέχαστη εμπειρία για τους μαθητές, όπως και για τους καθηγητές φυσικής αγωγής !

Επίσημη σελίδα του διαγωνισμού : https://www.coupedumondeliguesaefe-football-lfigp.com/actualites

Λογαριασμός instagram της ομάδας του LFHED : LFHED-sport