H διδασκαλία των Ελληνικών στο Γαλλικό Δημοτικό
Παιδικός Σταθμός – Προνήπιο - Νηπιαγωγείο

Η διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας στον Παιδικό Σταθμό και στο Προνήπιο 2 ώρες εβδομαδιαίως (2 επί 50 λεπτά). Οι μαθητές σύμφωνα με τις γλωσσικές τους δεξιότητες (ελληνόφωνοι – μη ελληνόφωνοι) κατανέμονται σε τμήματα από την αρχή της σχολικής χρονιάς. Στόχος είναι η ολόπλευρη ανάπτυξη του μαθητή μέσα από τραγούδια, αφήγηση παραμυθιών, ψυχοκινητικές δραστηριότητες. Από τον παιδικό σταθμό ως και το νηπιαγωγείο δίδεται ιδιαίτερη έμφαση στην κοινωνικοποίηση του παιδιού και στην ομαλή του ένταξη σε ομαδικές δραστηριότητες.

H διδασκαλία της Ελληνικής γλώσσας στην Α’ και Β’ Δημοτικού παρέχεται 2 ώρες εβδομαδιαίως. Οι μαθητές χωρίζονται σε Ελληνόφωνα (Ελληνικά ως μητρική γλώσσα/ δεύτερη γλώσσα) και μη Ελληνόφωνα τμήματα (Ελληνικά ως Ξένη Γλώσσα).

Ecole élémentaire

CP - CE1

CE2 - CM1 - CM2

Η διδασκαλία της Ελληνικής γλώσσας στον 3ο κύκλο γίνεται με τον ακόλουθο τρόπο για όλους τους μαθητές:

• 2 ώρες Γλώσσα
  • 1 ώρα Ελληνικών σε μη γλωσσικό μάθημα/ EMILE en grec . Οι μαθητές χωρίζονται σε Ελληνόφωνα (Ελληνικά ως μητρική γλώσσα/ δεύτερη γλώσσα) και μη Ελληνόφωνα τμήματα (Ελληνικά ως Ξένη Γλώσσα).

Από την Β’ έως την Ε’ τάξη του Δημοτικού υπάρχουν επιπρόσθετα απογευματινά μαθήματα ελληνικών για ενίσχυση προφορικού και γραπτού λόγου σε ολιγάριθμες ομάδες μαθητών.