Οι μαθητές της Β' Γυμνασίου συναντούν τον « Άνθρωπο Φωτιά»

Την Πέμπτη 16 Μαΐου 2019, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β Γυμνασίου, στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, είχαν τη χαρά να συναντήσουν το συγγραφέα του Βιβλίου «Ο Άνθρωπος Φωτιά », Κωνσταντίνο Πατσαρό και τον σκιτσογράφο του βιβλίου, Γιώργο Γούση .

Το βιβλίο «Ο Άνθρωπος Φωτιά» διαβάστηκε κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2018 – 2019 και τα παιδιά εκπόνησαν δημιουργικές εργασίες με άξονα τα προβλήματα και τα θέματα που έθιγε το βιβλίο. Οι εργασίες των μαθητών είχαν ποικίλες μορφές όπως ζωγραφιές και αφίσες, κολάζ, μακέτες και ταινίες μικρού μήκους με σκηνές από το βιβλίο. Τα παιδιά είχαν τη χαρά να τις παρουσιάσουν στους δημιουργούς του βιβλίου. Ακολούθησε συζήτηση σχετικά με τους ήρωες, τις πηγές έμπνευσης, τον τρόπο εργασίας και την ενασχόληση με τον χώρο της Τέχνης με τον κ. Πατσαρό και τον κ. Γούση.