•  Ντοκιμαντέρ των Γιατρών Χωρίς Σύνορα : οι μαθητές μας συζητούν με τους πρωταγωνιστές !-0
  •  Ντοκιμαντέρ των Γιατρών Χωρίς Σύνορα : οι μαθητές μας συζητούν με τους πρωταγωνιστές !-1

Την Κυριακή 29/09, μέσα στα πλαίσια της εκδήλωσης «Νύχτες πρεμιέρας», οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου της Ελληνογαλλικής Σχολής Ευγένιος Ντελακρουά είχαν την ευκαιρία να δουν στο ΔΑΝΑΟ το ντοκιμαντέρ των Γιατρών Χωρίς Σύνορα, διάρκειας 27 λεπτών, με τίτλο “Ημερολόγια Αποστολής”, σχετικό με την ανθρωπιστική κρίση των Ροχίνγκια στο Νοτιανατολικό Μπανγκλαντές.

Βασικός άξονάς του ήταν η παρουσίαση της προσωπικής μαρτυρίας του επικεφαλής της αποστολής Νικόλα Παπαχρυσοστόμου. Ως κεντρικό πρόσωπο του ντοκιμαντέρ επιχείρησε να αποκωδικοποιήσει τις προσωπικές επιλογές που τον οδήγησαν από τον κόσμο των πολυεθνικών στην επείγουσα ανθρωπιστική δράση με τους Γιατρούς χωρίς Σύνορα, εξέθεσε το προβληματισμό του για την ορθότητα των αποφάσεών του, μίλησε για τα κίνητρα και το ρόλο του και εξήγησε τον πραγματικό αντίκτυπο του έργου των Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων. Ακολούθησε πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση μεταξύ των μαθητών μας και τον Νικόλα Παπαχρυσοστόμου.