Εξόρμηση της Α' Γυμνασίου στον Εθνικό Δρυμό της Πάρνηθας
  • Εξόρμηση της Α' Γυμνασίου στον Εθνικό Δρυμό της Πάρνηθας-7
  • Εξόρμηση της Α' Γυμνασίου στον Εθνικό Δρυμό της Πάρνηθας-8
  • Εξόρμηση της Α' Γυμνασίου στον Εθνικό Δρυμό της Πάρνηθας-9

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α ΄ Γυμνασίου του ελληνικού τμήματος της Ελληνογαλλικής Σχολής «Ευγένιος Ντελακρουά» πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο ορειβατικό καταφύγιο Μπάφι στην Πάρνηθα. Έκαναν πεζοπορία στο δάσος αντλώντας πολλές πληροφορίες για τη χλωρίδα και την πανίδα του Εθνικό Δρυμού της Πάρνηθας. Έζησαν συναρπαστικές στιγμές μέσα στη φύση και ήταν τόσο τυχεροί και τυχερές που συνάντησαν και ελάφια. Έλαβαν μέρος σε πολλές δραστηριότητες και ομαδικά παιχνίδια.

Πρόκειται για μία επίσκεψη που πραγματοποιείται κάθε χρόνο με την υποστήριξη της Trekking Hellas και βοηθά στην κοινωνικοποίηση των νέων μαθητών και στην καλύτερη γνωριμία με τους συμμαθητές τους μέσα από τα ομαδικά παιχνίδια και την κοινή συμβίωση.