«Λευκή Νύχτα» ανάγνωσης: Ζωντανά, την Παρασκευή 22 Ιανουαρίου 2021

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, η «Λευκή Νύχτα» ανάγνωσης θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 22 Ιανουαρίου 2021, στις 19:00. Σας υπενθυμίζουμε ότι αυτό το πρότζεκτ, που τρέχει για ένα τρίμηνο, προσκαλεί μια τάξη της Β’ λυκείου καθώς και εθελοντές από άλλες τάξεις, για να διαβάσουν 10 σύγχρονα γαλλόφωνα μυθιστορήματα (επιλεγμένα από πριν) και να επιλέξουν ένα, το οποίο και θα διαβαστεί ολόκληρο ζωντανά κατά τη διάρκεια μιας ειδικής βραδιάς. Η παρουσίαση αυτή εντάσσεται στις εκδηλώσεις που έχουν προγραμματιστεί στο πλαίσιο των Nuits de la Lecture, του Γαλλικού Υπουργείου Πολιτισμού.

Φέτος, οι μαθητές μας επέλεξαν το μυθιστόρημα La Chaleur, του Victor Jestin, το οποίο κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Flammarion τον Αύγουστο του 2019. Δεδομένου του υγειονομικού πλαισίου, οι μαθητές θα συμμετέχουν από το σπίτι τους και η εκδήλωση θα μεταδοθεί ζωντανά. Περισσότερες λεπτομέρειες θα δοθούν πολύ σύντομα όσον αφορά τo τεχνικό κομμάτι.

Ελπίζουμε να δούμε πολλούς από εσάς σε αυτή τη λογοτεχνική βραδιά, για να ανακαλύψετε ένα μοναδικό έργο.

Μάθετε περισσότερα για το πρότζεκτ της «Λευκής Νύχτας» ανάγνωσης (σχετικά άρθρα):