Έφυγε ο Βασίλης Αλεξάκης, εξέχων συγγραφέας της ελληνογαλλικής κοινότητας

Με μεγάλη λύπη το LFHED πληροφορήθηκε εχθές τον θάνατο του Βασίλη Αλεξάκη, γαλλόφωνου συγγραφέα. Για την ελληνογαλλική κοινότητα, το έργο του Αλεξάκη κατέχει μια σημαντική θέση στα γράμματα αφού τα θέματα που χρησιμοποιεί αφορούν την ανταλλαγή μεταξύ των δύο πολιτισμών (ταυτότητα, πολυπολιτισμικότητα, διγλωσσία κ.λπ.). Επιπλέον, ο συγγραφέας έγραφε τόσο στα ελληνικά όσο και στα γαλλικά.

Το σχολείο μας είχε την τιμή να καλωσορίσει τον Βασίλη Αλεξάκη σε δύο περιπτώσεις. Η πρώτη φορά ήταν το 2007, όταν ο συγγραφέας κέρδισε το Grand Prix du roman de l'Académie française. Πάνω, μπορείτε να δείτε μια φωτογραφία του Αλεξάκη ενώ μιλάει στους μαθητές στο CDI του σχολείου μας. Η δεύτερη φορά ήταν το 2014, όπου οι μαθητές μας πήραν συνέντευξη από τον συγγραφέα για τους σκοπούς ενός βίντεο με θέμα τους Έλληνες συγγραφείς μεταφρασμένους στα Γαλλικά.