Βιωματικό εργαστήριο επιτελεστικής ποιήσης για την Α' Λυκειου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α' Λυκείου του ελληνικού τμήματος συμμετείχαν σε βιωματικό εργαστήριο σχετικά με την επιτελεστική ποίηση με εισηγήτρια τη Γεωργία Βεληβασάκη. Η Γεωργία Βεληβασάκη είναι ποιήτρια-performer και διδάσκει Performance Poetry στο Διιδρυματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Δημιουργική Γραφή» του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν ένα «νέο» ποιητικό είδος με βαθιές ρίζες και ανοιχτό ορίζοντα, και με μια διάθεση παιχνιδιού να πειραματιστούν, εκφράζοντας –με τη φωνή και το σώμα τους, με φαντασία και ενθουσιασμό– τα συναισθήματα και τις σκέψεις τους, τις ανησυχίες, τους φόβους και τις ελπίδες τους. Το αποτέλεσμα ήταν ένα ζωντανό συμμετοχικό ηχο-σωματικό ποιητικό συμβάν μέσα στην τάξη, που «συμπαρέσυρε» ακόμη και τα πιο διστακτικά παιδιά. Έγραψαν, επικοινωνήσαν, μοιραστήκαν μέσα από έναν διαφορετικό τρόπο ποιητικής δημιουργίας «πέρα από τη σελίδα».