Τελετή απονομής των πτυχίων του DNB
  • Τελετή απονομής των πτυχίων του DNB-0
  • Τελετή απονομής των πτυχίων του DNB-1
  • Τελετή απονομής των πτυχίων του DNB-2
  • Τελετή απονομής των πτυχίων του DNB-3
  • Τελετή απονομής των πτυχίων του DNB-4
  • Τελετή απονομής των πτυχίων του DNB-5
  • Τελετή απονομής των πτυχίων του DNB-6
  • Τελετή απονομής των πτυχίων του DNB-7

Η επίσημη τελετή παράδοσης των διπλωμάτων του DNB, που γίνεται κάθε χρόνο, πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 19 Μαΐου.

Ο κ. Pierre-Yves Turellier, εκπαιδευτικός ακόλουθος, παρέδωσε ο ίδιος τα διπλώματα σε κάθε μαθητή ξεχωριστά. Λαμπρή επιτυχία των μαθητών γυμνασίου σε αυτές τις πρώτες εθνικές εξετάσεις και σε αυτό το πρώτο δίπλωμα της μαθητικής τους ζωή.

Ο κ. Turellier, στον χαιρετισμό του προς τους πτυχιούχους, επέμεινε στην ιδιαιτερότητα της γαλλικής εκπαίδευσης, η οποία καλλιεργεί στους νέους την κριτική σκέψη, στηριζόμενη σε ένα ευρύ φάσμα ειδικοτήτων που συμβάλλουν στην εκπαίδευση πολιτών που υπερασπίζονται το δημοκρατικό πολίτευμα. Ο ίδιος υπογράμμισε τη σημασία ενός δημοκρατικού σχολείου σε έναν κόσμο όπου δεν είναι όλοι οι μαθητές εξίσου τυχεροί.

Ο Διευθυντής και ο Υποδιευθυντής συνέχαιραν θερμά τους μαθητές για την επιτυχία τους αυτήν την ιδιαίτερα δύσκολη σχολική χρονιά.