• Ταξίδι μύησης στην πανεπιστημιακή ζωή των μαθητών της Β Λυκείου του ελληνικού τμήματος στην Λυών και Γκρενόμπλ -0
  • Ταξίδι μύησης στην πανεπιστημιακή ζωή των μαθητών της Β Λυκείου του ελληνικού τμήματος στην Λυών και Γκρενόμπλ -1
  • Ταξίδι μύησης στην πανεπιστημιακή ζωή των μαθητών της Β Λυκείου του ελληνικού τμήματος στην Λυών και Γκρενόμπλ -2
  • Ταξίδι μύησης στην πανεπιστημιακή ζωή των μαθητών της Β Λυκείου του ελληνικού τμήματος στην Λυών και Γκρενόμπλ -3
  • Ταξίδι μύησης στην πανεπιστημιακή ζωή των μαθητών της Β Λυκείου του ελληνικού τμήματος στην Λυών και Γκρενόμπλ -4
  • Ταξίδι μύησης στην πανεπιστημιακή ζωή των μαθητών της Β Λυκείου του ελληνικού τμήματος στην Λυών και Γκρενόμπλ -5

Οι μαθητές της Β Λυκείου του ελληνικού τμήματος πραγματοποίησαν το παραδοσιακό τους ταξίδι επισκεπτόμενοι τα πανεπιστήμια στη Λυών και Γκρενόμπλ με τα οποία το σχολείο έχει συνάψει συμφωνία συνεργασίας. Πιο συγκεκριμένα παρακολούθησαν παρουσιάσεις στο campus universitaire της Grenoble για όλα τα τμήματα της licence, χωρίστηκαν σε ομάδες ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους και είχαν εξατομικευμένες παρουσιάσεις. Στη συνέχεια μεταβήκαμε όλοι μαζί στο Polytech Grenoble, όπου ενημερωθήκαμε για τα προγράμματα του πολυτεχνείου.

Στη Λυών πέρα από την υποδοχή μας και την παρακολούθηση μαθημάτων στο Jean Moulin Lyon 3 από το τμήμα υποδοχής ξένων φοιτητών είχαμε την μοναδική ευκαιρία να συνεργαστούμε με την classe prépa του σχολείου Lycée du Parc στο πρόγραμμα της συνεργατικής ανάγνωσης των Μεταμορφώσεων του Οβιδίου, πρόγραμμα που θα περατωθεί στις 23 Μαρτίου. Για περισότερες πληροφορίες, πατήστε εδώ.

Οι μαθητές μας επωφελήθηκαν από τις συναντήσεις με πολλούς παράγοντες των πανεπιστημίων και κυρίως με αποφοίτους του σχολείου μας, νυν φοιτητές αυτών των ιδρυμάτων οι οποίοι τους μετέφεραν βιωματικά και με ενθουσιασμό την φοιτητική τους εμπειρία.