Πειράματα Φυσικής για τους μαθητές του Γυμνασίου
  • Πειράματα Φυσικής για τους μαθητές του Γυμνασίου-2
  • Πειράματα Φυσικής για τους μαθητές του Γυμνασίου-3
  • Πειράματα Φυσικής για τους μαθητές του Γυμνασίου-4

Την Τετάρτη 10/11/2021, είχαμε τη χαρά και την τιμή να υποδεχτούμε τον κ. Γάτσιο ο οποίος παρουσίασε μια σειρά πειραμάτων που αφορά στην ύλη της Α και Β Γυμνασίου με σκοπό να εξοικειωθούν οι μαθητές μας σε έννοιες που θα διδαχτούν. Χρησιμοποίησε απλά υλικά για να μπορούν να αναπαραχθούν πολλά από τα πειράματα ξανά από τους ίδιους τους μαθητές. Έδωσε περισσότερη έμφαση στην θερμότητα και τη σύνδεση της με τη θερμοκρασία καθώς και στην έννοια του έργου δύναμης και της πίεσης.

Ο κ. Γάτσιος είναι Φυσικός, δίδαξε Φυσική στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, δίνοντας έμφαση στην πειραματική εργαστηριακή διδασκαλία και συνταξιοδοτήθηκε ως υπεύθυνος Ε.Κ.Φ.Ε Δ’ Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Αθήνας. Εργάστηκε στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο για την προώθηση της εργαστηριακής ερευνητικής διδασκαλίας της Φυσικής. Σχεδίασε και κατασκεύασε τον εργαστηριακό εξοπλισμό για την εφαρμογή τού προγράμματος ΣΕΠΠΕ/ΕΠΕΑΕΚ («Εισαγωγή της πειραματικής ερευνητικής διδασκαλίας στο Λύκειο») του Ε.Κ.Ε.Φ.Ε ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ. Εργάστηκε για την ανασυγκρότηση και οργάνωση εργαστηρίου φυσικής και εκθεμάτων στο Ίδρυμα Ευγενίδου. Το 2000 και το 2005 βραβεύτηκε στην Κοπεγχάγη από την Ελληνική Συντονιστική Επιτροπή του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Physics on Stage, Physics on Stage 1, Science on Stage – Europe, και το 2009 από το CAID-Ευγενίδειο Ίδρυμα. Έλαβε επίσης βραβείο καινοτομίας από το Υπουργείο Παιδείας (2010).