Ένα φθινοπωρινό "οδοιπορικό" στο Πήλιο για δύο τάξεις OGALCH

Ένα γεμάτο πρόγραμμα 3 ημερών στο Πήλιο και στο Βόλο είχαν οι μαθητές της 4Ε και 3Ε OGALCH, συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους Ρένα Μπρισίμη, Φωτεινή Σακαρίδου και Γιάννη Τζιώτη.

Επισκέψεις στα χωριά με τα παραδοσιακά αρχοντικά σπίτια της Μακρυνίτσας, της Πορταριάς και των Μηλεών, ξεναγήσεις στο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου με τα ευρήματα από τους νεολιθικούς οικισμούς στο Σέσκλο και το Διμήνι αλλά και στο ξεχωριστό Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας Τσαλαπάτα, ξεναγήσεις στις μοναδικές εκκλησίες της Αγίας Μαρίνας στον Κισσό και των Ταξιαρχών στις Μηλιές, περιήγηση στα Χάνια αλλά και στην πόλη του Βόλου με το κτήριο του Πανεπιστημίου (την παλιά καπναποθήκη Παπαστράτου), την "Αργώ" σε ακριβή απομίμηση, τα ιστορικά κτήρια της Τράπεζας της Ελλάδας και του Αχιλλείου που χρονολογούνται από τη δεκαετία του 1920 και του 1930, συνιστούσαν το πραγματικά πλούσιο τριήμερο πρόγραμμα στο ορεινό και το παραλιακό Πήλιο.

Επρόκειτο για ένα παιδαγωγικό ταξίδι που κανονικά θα είχε πραγματοποιηθεί δύο χρόνια πριν. Οι υγειονομικές συνθήκες το "πάγωσαν", κατάφερε ωστόσο τελικά να υλοποιηθεί λαμβάνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα και φέρνοντας σε επαφή με ποικίλες περιόδους της ελληνικής ιστορίας και του πολιτισμού (αρχαιότητα, οθωμανική κυριαρχία, σύγχρονη εποχή).

Πάντα τέτοια... !