Παιδαγωγικό εργαστήριο απαγγελίας κειμένων με τον Eric Cénat
  • Παιδαγωγικό εργαστήριο απαγγελίας κειμένων με τον Eric Cénat -6
  • Παιδαγωγικό εργαστήριο απαγγελίας κειμένων με τον Eric Cénat -7
  • Παιδαγωγικό εργαστήριο απαγγελίας κειμένων με τον Eric Cénat -8

Οι μαθητές της Ε4 τάξης των Γαλλικών με καθηγήτρια την κυρία Όλγα Δασκαλοπούλου, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν παιδαγωγικό εργαστήριο απαγγελίας κειμένων (atelier pédagogique de lecture à voix haute) την Τρίτη 28 Ιανουαρίου 2020 στο σχολείο μας. Εισηγητής ήταν ο Eric Cénat, σκηνοθέτης, ηθοποιός, εξειδικευμένος στην απαγγελία κειμένων, Διευθυντής της θεατρικής ομάδας Théâtre de l’Imprévu (Ορλεάνη).

Οι μαθητές παρουσίασαν την ποιητική συλλογή Les Quatre Saisons του ποιητή Charles Cros κάνοντας απαγγελία των τεσσάρων ποιημάτων συνοδεία τσέλου. Στη συνέχεια ο κ. Cénat δουλεύοντας μαζί τους, βοήθησε να αποδώσουν τα ποιήματα με τρόπο απλό και θεατρικό μεταφέροντας το νόημα και τα συναισθήματα στο κοινό τους. Στόχος της δράσης είναι η γνωριμία με την εκφραστική ανάγνωση/απαγγελία κειμένων, ως παιδαγωγικό εργαλείο για την διευκόλυνση της εκμάθησης της γαλλικής γλώσσας.

Μαθητές που απήγγειλαν: Βώσσος Νικόλαος, Ζήκος Κωνσταντίνος, Καλογερόπουλος Βασίλης, Κλήμη Έλλη, Μπουμπούκη Άρτεμη, Παραθύρας Στυλιανός, Πέτρου Πηνελόπη, Τσακωνόπουλος Νικόλαος, Τσακωνοπούλου Μαριλλένα. Στο τσέλο η μαθήτρια Μπουμπούκη Άρτεμη.