• Οι μαθητές του DNL Φυσικής-Μαθηματικά έθεσαν τις ερωτήσεις τους στην Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας-0
  • Οι μαθητές του DNL Φυσικής-Μαθηματικά έθεσαν τις ερωτήσεις τους στην Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας-1
  • Οι μαθητές του DNL Φυσικής-Μαθηματικά έθεσαν τις ερωτήσεις τους στην Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας-2

Τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου, η Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας απάντησε σε ερωτήσεις από μαθητές της 2nde του DNL (Διδασκαλία μη γλωσσικού μαθήματος) Φυσικής-Μαθηματικά. Πράγματι, από φέτος, το LFHED προσφέρει στους μαθητές της 2nde (Β’ Λυκείου) 1 ώρα/εβδομάδα Φυσικών και Μαθηματικών Επιστημών οι οποίες διδάσκονται στα Ελληνικά. Οι μαθητές έκαναν λοιπόν τις ερωτήσεις τους στα ελληνικά σχετικά με την ιοντίζουσα (ραδιενέργεια) και τη μη ιοντίζουσα ακτινοβολία (που χρησιμοποιείται στα κινητά τηλέφωνα, μικροκύματα κ.λπ.).

Ευχαριστούμε πολύ το ερευνητικό κέντρο Δημόκριτος για αυτήν την συναρπαστική συζήτηση!