• Οι μαθητές της 6ème πήραν συνεντεύξεις από τους καθηγητές-βιβλιοθηκονόμους στο πλαίσιο του μαθημάτος Ηθικής και Πολιτικής Αγωγής-0
  • Οι μαθητές της 6ème πήραν συνεντεύξεις από τους καθηγητές-βιβλιοθηκονόμους στο πλαίσιο του μαθημάτος Ηθικής και Πολιτικής Αγωγής-1
  • Οι μαθητές της 6ème πήραν συνεντεύξεις από τους καθηγητές-βιβλιοθηκονόμους στο πλαίσιο του μαθημάτος Ηθικής και Πολιτικής Αγωγής-2

Στην αρχή της χρονιάς, στο πλαίσιο του μαθήματος Ηθικής και Αγωγής του Πολίτη που πραγματεύεται το θέμα «Ζώντας μαζί στο κολέγιο», οι μαθητές της 6ème συζήτησαν με το προσωπικό του σχολείου σχετικά με την εκπαίδευσή τους και τον ρόλο τους στην ελληνογαλλική σχολή. Τρεις μαθητές της 6ème, η Camille De Rapper, ο Παναγιώτης Νέζης (φωτογράφος) και ο Δημήτρης Βελούδος (ηχολήπτης), πραγματοποίησαν μια συνέντευξη με τους καθηγητές-βιβλιοθηκονόμους του LFHED.

Παίρνοντας πολύ σοβαρά τον ρόλο τους ως εκκολαπτόμενοι δημοσιογράφοι, εξοπλισμένοι με το μικρόφωνο και την κάμερά τους, οι μαθητές πήγαν να συναντήσουν την Mathilde Vendé και τον Georges Lagos, οι οποίοι τους αποκάλυψαν διάφορες πτυχές του επαγγέλματός τους. Πρώτα απ' όλα, οι καθηγητές -βιβλιοθηκονόμοι αναλαμβάνουν την ευθύνη του CDI (υποδοχή μαθητών, διάφορες δραστηριότητες, δανεισμός βιβλίων και άλλων εκδόσεων). Είναι επίσης υπεύθυνοι για την εκπαίδευση των μαθητών στα μέσα ενημέρωσης. Ως εκ τούτου, οι τάξεις φιλοξενούνται τακτικά στο CDI για να εξοικειωθούν με την έρευνα τεκμηρίωσης και τον κόσμο της πληροφορίας.

Τα καθήκοντα των βιβλιοθηκονόμων είναι πολα και ποικίλα, μοιράζονται μεταξύ της διοίκησης του CDI και ιδιαίτερα της καθοδήγησης δασκάλων και μαθητών.

Αυτό καθιστά τη δουλειά ακόμα πιο ενδιαφέρουσα!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στη Mathilde Vendé και στον Georges Lagos !