Οι μαθητές της 6ème παίρνουν συνέντευξη από τη CPE τους στο πλαίσιο του μαθήματος Ηθικής και Πολιτικής Αγωγής

Στην αρχή αυτού του σχολικού του έτους, στο πλαίσιο του μαθήματος Ηθικής και Πολιτικής Αγωγής που πραγματεύεται το θέμα « Ζώντας μαζί στο κολέγιο », τρεις μαθητές της 6ème3 (Anastazia OLIVIER, Doria SAHNNE, Charles GRANDSAGNE) πήραν μια συνέντευξη από την Κύρια Σύμβουλο Εκπαίδευσης (CPE) του LFHED. Πήραν λοιπόν τον ρόλο των εκκολαπτόμενων δημοσιογράφων, εφοδιάστηκαν με δημοσιογραφικές ταυτότητες, μικρόφωνο και κάμερα, και πήγαν να συζητήσουν με την κ. Αθανασίου για τον ρόλο της στο σχολείο.

Η CPE επέμεινε στη σημασία της θέση της στην διασφαλίση της ασφάλειας των μαθητών, στην εξασφάλιση καλύτερων συνθήκων μάθησης, όπως επίσης και στην ευημερία των παιδιών. Ευχαριστούμε την κυρία Αθανασίου που αποκάλυψε στους δημοσιογράφους μας το συναρπαστικό της επάγγελμα καθώς και τις καθημερινές δυσκολίες!