O Δήμος Αγίας Παρασκευής ευαισθητοποιεί του μαθητές μας στην ανακύκλωση
  • O Δήμος Αγίας Παρασκευής ευαισθητοποιεί του μαθητές μας στην ανακύκλωση-0
  • O Δήμος Αγίας Παρασκευής ευαισθητοποιεί του μαθητές μας στην ανακύκλωση-1
  • O Δήμος Αγίας Παρασκευής ευαισθητοποιεί του μαθητές μας στην ανακύκλωση-2

Την Τετάρτη 13 Φεβρουαρίου οι μαθητές της Α΄ενημερώθηκαν για την ανακύκλωση από το Κινητό Πράσινο Σημείο, ένα πρόγραμμα του Δήμου Αγίας Παρασκευής.

Το Κινητό Πράσινο Σημείο, είναι ένα βιωματικό πρόγραμμα ευαισθητοποίησης σχετικά με την ανακύκλωση από εξειδικευμένο προσωπικό, που έχει ως στόχο να ενημερωθούν οι μαθητές για το πλήθος των υλικών που μπορούν να ανακυκλώσουν, να οργανώσουν δράσεις και να γνωρίσουν τη διαδικασία της κομποστοποίησης. Τα παιδιά μετά την παρουσίαση του προγράμματος που πραγματοποιήθηκε στις αίθουσες, επισκέφθηκαν το φορτηγό ανακύκλωσης του Δήμου Αγίας Παρασκευής που τους περίμενε έξω από το σχολείο. Είχαν έτσι την ευκαιρία να ξεχωρίσουν μόνοι τους υλικά για ανακύκλωση που είχαν φέρει μαζί τους και να τα τοποθετήσουν στους αντίστοιχους κάδους.

Ο Δήμαρχος Αγίας Παρασκευής, Γιάννης Σταθόπουλος, μας έκανε την τιμή να επισκεφθεί το σχολείο μας μαζί με το Κινητό Πράσινο Σημείο, και να παρακολουθήσει το πρόγραμμα μαζί με τους μαθητές μας.