Νικητής με… τη σπάθη του

Μας χαροποίησε ιδιαίτερα η είδηση ότι μεταξύ των Ελλήνων αθλητών που διακρίθηκαν στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο συγκαταλέγεται ο Παναγιώτης Τριανταφύλλου, ο οποίος κέρδισε το αργυρό μετάλλιο στη σπάθη Β΄ κατηγορίας.

Τον περασμένο Μάιο οι μαθητές του γυμνασίου συνομίλησαν με τον ξιφομάχο, στο πλαίσιο ερευνητικού προγράμματος για τις ολυμπιακές αξίες. Αναφερόμενος στα όνειρά του αλλά και στα εμπόδια που αντιμετωπίζει τόσο στην καθημερινότητα όσο και στην αγωνιστική προετοιμασία του, επισήμανε την ανάγκη να διεκδικούμε την αξιοπρέπεια σε ατομικό και εθνικό επίπεδο. «Σε αγώνες στο εξωτερικό, όπου βλέπουμε ότι μας λυπούνται ως λαό τα τελευταία χρόνια, αισθανόμαστε ότι έχουμε… εθνική αποστολή!» δήλωνε σε συνέντευξή του στην Εφημερίδα των Συντακτών πριν από δύο χρόνια. Σε αυτό εξάλλου το κείμενο (με τίτλο «Αγοράζουμε σπαθιά από την τσέπη μας!») βασίστηκαν μαθητές και μαθήτριες της τρίτης γυμνασίου για να δημιουργήσουν δικά τους έργα.

Προβλήματα αθλητών με κινητικές δυσκολίες (pptx)

Με βάση τη συνέντευξη του κ. Παναγιώτη Τριανταφύλλου στην Εφημερίδα των Συντακτών (Διδάσκουσα: Ιω. Σπηλιοπούλου)