Tο LFHED αποκτά νέους κάδους που προάγουν την οικολογική ευαισθησία
  • Tο LFHED αποκτά νέους κάδους που προάγουν την οικολογική ευαισθησία-0
  • Tο LFHED αποκτά νέους κάδους που προάγουν την οικολογική ευαισθησία-1
  • Tο LFHED αποκτά νέους κάδους που προάγουν την οικολογική ευαισθησία-2
  • Tο LFHED αποκτά νέους κάδους που προάγουν την οικολογική ευαισθησία-3

Η Επιτροπή για την Οικολογία και την Ανακύκλωση (ΕΟΑ), υφίσταται εδώ και ένα χρόνο, χάρη στην πρωτοβουλία μαθητών και μελών του προσωπικού του LFHED, που αγωνιούν για το περιβαλλοντικό ζήτημα.

Η Σχολή μας διαθέτει πλέον νέους ειδικούς κάδους, που προορίζονται για το διαχωρισμό πλαστικού και χαρτιού. Οι εθελοντές (αποκλειστικά) που συμμετέχουν στο πρόγραμμα της ΕΟΑ θα αναλάβουν την διαλογή. Καλούμαστε όλοι να φροντίζουμε για την σωστή χρήση των κάδων αυτών.

Το πρόγραμμα της ΕΟΑ έχει θέσει τους εξής στόχους: να μάθουμε να συνεργαζόμαστε με παιγνιώδη τρόπο - όντας παράλληλα υπεύθυνοι - , να εμπλέκουμε όλη την σχολική κοινότητα, να μάθουμε να σεβόμαστε τον περιβάλλοντα χώρο μας, να μειώνουμε τα απορρίμματα και να ευαισθητοποιούμε παιδιά και μεγάλους στην προστασία του περιβάλλοντος.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους εθελοντές μας (μαθητές και προσωπικό) από την επιτροπή οικολογίας και ανακύκλωσης για την ενθουσιώδη συμμετοχή τους !

« Λιγότερη σπατάλη για ένα καλύτερο αύριο ! »