• Η συγγραφέας Μ. Κόντου και ο εικονογράφος Στ. Πετρόπουλος συνομιλούν με τους μαθητές της Α γυμνασίου σχετικά με το βιβλίο τους "Φτου Ξελύπη"-0
  • Η συγγραφέας Μ. Κόντου και ο εικονογράφος Στ. Πετρόπουλος συνομιλούν με τους μαθητές της Α γυμνασίου σχετικά με το βιβλίο τους "Φτου Ξελύπη"-1

Στο φιλόξενο χώρο του CDI της Σχολής μας την Τρίτη 8 Μαΐου 2018 οι μαθητές της Α γυμνασίου και οι καθηγήτριες τους, κα Γεωργίου και κα Παπαθανασίου, υποδέχτηκαν την κα Μαριέττα Κόντου και τον κο Στάθη Πετρόπουλο, συγγραφέα και εικονογράφο αντίστοιχα του βιβλίου «Φτου Ξελύπη», το οποίο μελέτησαν την τρέχουσα σχολική χρονιά στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας. Οι μαθητές παρουσίασαν τις εργασίες τους, - βίντεο, αφηγήματα, ποιήματα, εικονογραφήσεις και μακέτες - και συνομίλησαν με τους προσκεκλημένους τους σχετικά με την λογοτεχνική και εικαστική έμπνευση, τα πρόσωπα και την πλοκή του βιβλίου, τα κοινωνικά προβλήματα της σύγχρονης Ελλάδας και τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν οι νέοι δημιουργοί στη χώρα μας.