Η δημοσιογράφος Σοφία Φασουλάκη με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β' Λυκείου

Στο πλαίσιο της Εβδομάδας Τύπου, τη Δευτέρα 23 Απριλίου η δημοσιογράφος Σοφία Φασουλάκη πέρασε δυο ώρες με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β Λυκείου του Ελληνικού τμήματος. Η συζήτηση κάλυψε μεγάλο φάσμα θεμάτων σχετικά με το δικαστικό ρεπορτάζ που είναι η δική της ειδικότητα, τις διαφορές ανάμεσα στα ηλεκτρονικά και τα έντυπα ΜΜΕ, την παραπληροφόρηση, τις δεσμεύσεις που αντιμετωπίζουν οι δημοσιογράφοι ανάλογα με το μέσο στο οποίο εργάζονται, τις απαιτήσεις αυτού του επαγγέλματος και τα αναγκαία εφόδια ενός δημοσιογράφου. Μεγάλο μέρος της ανταλλαγής απόψεων αφιερώθηκε στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και πώς αυτά έχουν αλλάξει το τοπίο της πληροφόρησης. Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη γνώμη της δημοσιογράφου και ιδίως στην ευθύνη που έχουν ως δέκτες πληροφόρησης.