Η 6ème OGALCH ξεναγείται στο Ίδρυμα Γουλανδρή
  • Η 6ème OGALCH ξεναγείται στο Ίδρυμα Γουλανδρή-1
  • Η 6ème OGALCH ξεναγείται στο Ίδρυμα Γουλανδρή-2
  • Η 6ème OGALCH ξεναγείται στο Ίδρυμα Γουλανδρή-3

Μια μοναδική ευκαιρία είχαν οι μαθητές της 6ème OGALCH: να δουν από κοντά, να ακούσουν και να συζητήσουν με την υπεύθυνη του εκπαιδευτικού προγράμματος Κ. Κουτρουμπή για ένα σύνολο εικαστικών έργων του 19ου και του 20ού αιώνα σπουδαίων ευρωπαίων και ελλήνων δημιουργών, στο Ίδρυμα Β. και Ε. Γουλανδρή, που άνοιξε τις πύλες του για το κοινό τον Οκτώβριο του περασμένου έτους.

Από τον Θεοτοκόπουλο στον Van Gogh και τον Gaughin, από τον Cézanne, τον Picasso, τον Braque στον Mirό αλλά και τον Pollock, τον Dégas και τον Matisse μα και τον Τέτση και τον Χατζηκυριάκο - Γκίκα, η ξενάγηση ήταν μια συζήτηση βιωματική, μια κουβέντα που συνδυαζόταν με ιστορίες και μουσικά ακούσματα, χρώματα, φωτισμούς, σκίτσα, περιγράμματα. Έτσι κύλησε μία και μισή ώρα, ευχάριστα, δημιουργικά, ξεκούραστα, με ένα μεγάλο "συν" που αποκόμισαν οι μαθητές από την επίσκεψη που διοργανώθηκε στις 6 Φεβρουαρίου με συνοδούς τους καθηγητές τους των Νέων ελληνικών Ρ. Μπρισίμη και Γ. Τζιώτη.

Η 5Ε OGALCH παίρνει τη σκυτάλη για αντίστοιχη ξενάγηση στις 27 Μαρτίου.