Επανέναρξη των μαθημάτων στο LFHED σύμφωνα με τις υγειονομικές οδηγίες
  • Επανέναρξη των μαθημάτων στο LFHED σύμφωνα με τις υγειονομικές οδηγίες-0
  • Επανέναρξη των μαθημάτων στο LFHED σύμφωνα με τις υγειονομικές οδηγίες-22
  • Επανέναρξη των μαθημάτων στο LFHED σύμφωνα με τις υγειονομικές οδηγίες-23
  • Επανέναρξη των μαθημάτων στο LFHED σύμφωνα με τις υγειονομικές οδηγίες-24

Τη Δευτέρα στις 11 Μαΐου 2020 το Σχολείο μας άνοιξε ξανά τις πόρτες του στο προσωπικό, μετά από γενική απολύμανση των χώρων τις προηγούμενες ημέρες αλλά και μετά από εγκατάσταση γυάλινων προστατευτικών χωρισμάτων για το διοικητικό προσωπικό, που θα κληθεί να έρθει σε επαφή με μεγάλο αριθμό συνεργατών, μαθητών και γονέων στα γραφεία του.

Στην υποδοχή το νοσηλευτικό μας προσωπικό προχώρησε σε θερμομέτρηση των εισερχομένων και επέβαλε σε όλους το πλύσιμο των χεριών με αντισηπτικό διάλυμα. Στη συνέχεια στο Χωλ του Σχολείου έλαβε χώρα σύσκεψη με τήρηση των απαιτούμενων αποστάσεων για την υγειονομική προστασία όλων.

Ο κ. Ganier, Γενικός Διευθυντής του Σχολείου, προέδρευσε μέσω τηλεδιάσκεψης σε αυτή τη σύσκεψη, πλαισιωμένος από τα μέλη της Διεύθυνσης (τον κ. Mineur, Αναπληρωτή Γενικό Διευθυντή – την κα. Pasquiers, Οικονομική & Διοικητική Διευθύντρια – τον κ. Αλισσαβάκη, Διευθυντή Λυκείου Ελληνικού Τμήματος -–τον κ. Μπουμπούκη, Διευθυντή Γυμνασίου Ελληνικού Τμήματος), οι οποίοι και ήταν παρόντες στο Χωλ.

Το εκπαιδευτικό προσωπικό έλαβε τις νέες παιδαγωγικές και υγειονομικές εντολές, οι οποίες αποφασίστηκαν μετά από διαβούλευση και συνεννόηση τόσο με την Επιτροπή Υγιεινής και Ασφάλειας όσο και με την Γαλλική Πρεσβεία.
Περισσότερες πληροφορίες για το Σχέδιο Δράσης για την επαναλειτουργία του Σχολείου, εδώ.
Περισσότερες πληροφορίες για τα Πρωτόκολλα πρόληψης και ελέγχου των λοιμώξεων + Kit + εκπαιδεύσεις, εδώ.

Στη συνέχεια, ο κ. François Videcocq και η κα. Virginie Wilsch, νοσηλευτικό προσωπικό του Σχολείου, έδειξαν τις κινήσεις που αποτρέπουν τη μετάδοση του ιού, καθώς και τους αυτοματισμούς κατά την τήρηση των κανόνων υγιεινής συλλογικά, ώστε τόσο τα μαθήματα όσο και η άφιξη και αναχώρηση μαθητών και εκπαιδευτικών να λαμβάνουν χώρα σε άμεμπτες υγειονομικές συνθήκες.

Εξοπλισμένοι με τις δοθείσες οδηγίες, οι εκπαιδευτικοί και το υπόλοιπο προσωπικό του Σχολείου μας μπόρεσαν να υποδεχθούν, στις βέλτιστες δυνατές συνθήκες, τους τελειόφοιτους μαθητές και των 2 Τμημάτων την Τρίτη 12 Μαΐου. Αυτή η πρώτη επανέναρξη σχολικής φοίτησης διεξήχθη χωρίς απρόοπτα γιατί οι μαθητές της τελευταίας τάξης δέχθηκαν να συνεργαστούν: θερμομέτρηση, απολύμανση χεριών, μάσκες για ορισμένους και τήρηση των αποστάσεων.

Αυτή την πρώτη εβδομάδα επαναλειτουργίας οι μαθητές προσήλθαν εναλλάξ, οι μισοί Τρίτη-Πέμπτη και οι υπόλοιποι Τετάρτη-Παρασκευή. Ήταν μία υποδειγματική εβδομάδα και δείχνει ότι μπορούμε να είμαστε αισιόδοξοι για τη συνέχεια.

Την επόμενη εβδομάδα θα πρέπει να ανταποκριθούμε σε μία νέα πρόκληση, καθώς θα υποδεχθούμε τους μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου. Πρόκειται για δύσκολη, πράγματι, πρόκληση, όμως ανυπομονούμε να ξαναβρούμε τους μαθητές μας, τους εκπαιδευτικούς μας αλλά και το πνεύμα της κοινότητας και της συλλογικότητας που χαρακτηρίζει την Ελληνογαλλική Σχολή Ευγένιος Ντελακρουά.