Ενημερωτική ομιλία με θέμα τις έμφυλες ταυτότητες και την ενδοοικογενειακή βία
  • Ενημερωτική ομιλία με θέμα τις έμφυλες ταυτότητες και την ενδοοικογενειακή βία-0
  • Ενημερωτική ομιλία με θέμα τις έμφυλες ταυτότητες και την ενδοοικογενειακή βία-1
  • Ενημερωτική ομιλία με θέμα τις έμφυλες ταυτότητες και την ενδοοικογενειακή βία-2

Την Τετάρτη 8 Μαΐου, οι μαθητές των τάξεων Γ΄ Γυμνασίου και Α΄ και Β΄ Λυκείου του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια ενημερωτική ομιλία από την Υπεύθυνη Επιμορφώσεων του Κέντρου Γυναικείων Μελετών και Ερευνών «Διοτίμα» κυρία Βιργινία Ξυθάλη, με θέμα τις έμφυλες ταυτότητες και το σοβαρό πρόβλημα της ενδοοικογενειακής βίας.

Μέσα από το πληροφοριακό υλικό που παρουσίασε η ομιλήτρια, αλλά και από τη συζήτηση, που ενεργοποίησε τους μαθητές και τους παρακίνησε να εκφράσουν τις απόψεις τους και να διατυπώσουν τις απορίες τους, διευκρινίστηκαν έννοιες όπως «βιολογικό και κοινωνικό φύλο», «συναίνεση» κ.λπ. και παράλληλα παρουσιάστηκαν οι μορφές και διερευνήθηκαν τα αίτια της ενδοοικογενειακής βίας. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την ενημέρωση των μαθητών γύρω από τα νομικά εργαλεία που υπάρχουν για την αντιμετώπιση του φαινομένου, καθώς και για τις δυνατότητες βοήθειας και στήριξης των παθόντων από οργανωμένες κοινωνικές δομές.