Δύο μαθητές του LFHED επιλέχθηκαν για την 8η διοργάνωση της Ορχήστρας των γαλλικών σχολείων ανά τον κόσμο !

Το LFHED με υπερηφάνεια ανακοινώνει ότι δύο μαθήτριες της Α’ Λυκείου του Ελληνικού Τμήματος, η Νικολίνα-Μαρία Κάκκου (βιολί) και η Λίνα-Σταματία Σουκιούρογλου (φλάουτο), θα συμμετάσχουν στην 8η διοργάνωση της Ορχήστρας των γαλλικών σχολείων ανά τον κόσμο (OLFM).

Οι μαθητές μας συμπεριλαμβάνονται στη λίστα των 46 μουσικών που έγιναν δεκτοί, με πάνω από 300 αιτήσεις από 53 χώρες, για να λάβουν μέρος στη διεθνή μουσική περιπέτεια της OLFM.

Το γαλλικό Lycée de Madrid (LFM) θα φιλοξενήσει την OLFM, από τις 3 Μαΐου 2022, για τις πρόβες που θα διαρκέσουν μία εβδομάδα. Το αποκορύφωμα αυτής της διοργάνωσης θα είναι μια συναυλία που θα πραγματοποιηθεί στις 9 Μαΐου 2022 στο εθνικό θέατρο της Μαδρίτης, σε συνεργασία με την Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ισπανία, κατά τη διάρκεια της γαλλικής προεδρίας του Συμβουλίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Με την ευκαιρία αυτή, η OLFM θα μοιραστεί την σκηνή με την OJEM (Orquesta Juvenil Europea de Madrid).

Όμορφες μουσικές υποσχέσεις…!