Το CE1 ανακαλύπτει μικροοργανισμούς στο εργαστήριο!
  • Το CE1 ανακαλύπτει μικροοργανισμούς στο εργαστήριο!-0
  • Το CE1 ανακαλύπτει μικροοργανισμούς στο εργαστήριο!-1
  • Το CE1 ανακαλύπτει μικροοργανισμούς στο εργαστήριο!-2
  • Το CE1 ανακαλύπτει μικροοργανισμούς στο εργαστήριο!-3
  • Το CE1 ανακαλύπτει μικροοργανισμούς στο εργαστήριο!-4
  • Το CE1 ανακαλύπτει μικροοργανισμούς στο εργαστήριο!-5
  • Το CE1 ανακαλύπτει μικροοργανισμούς στο εργαστήριο!-6

«Το πλύσιμο των χεριών είναι απαραίτητο! Ειδικά όταν παίζεις με το νερό στο προαύλιο ».

Για να μάθουν τον λόγο, όλοι οι μαθητές του CE1 επισκεφτήκαν το εργαστήριο βιολογίας του σχολείου. Μπόρεσαν έτσι να παρατηρήσουν με το μικροσκόπιο τι κρύβεται μέσα στο νερό.

Η δραστηριότητα αυτή οργανώθηκε από κοινού από τους δασκάλους των τμημάτων του CE1, τους καθηγητές βιολογίας και τους εργαστηριακούς βοηθούς στα πλαίσια του προγράμματος «υγιεινής και υγείας».

Ορίστε τι είπαν οι μαθητές της CE1B, μετά την επίσκεψή τους στο εργαστήριο των μεγάλων:

« Vendredi 5 novembre, la professeure de SVT, Muriel Gagneron, nous a accueillis au laboratoire de sciences de l’école, où nous avons observé des microorganismes au microscope. Ils avaient la forme d’œufs ou de petits vers et ils bougeaient très vite. C’est la preuve qu’ils sont vivants. Heureusement, ce n’étaient pas des microbes qui donnent des maladies. »