Άννα Μαρία Κοσμόγλου, Διεύθυνση Δωρεών στο Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος

« Η πρώτη μου γνωριμία με το LFH ήταν στην Α’ Γυμνασίου - καινούριο σχολείο, νέα πρόσωπα, συμμαθητές και καθηγητές, η έναρξη μίας νέας περιόδου στη ζωή μου. Τα συναισθήματα ανάμεικτα, αγωνία και δισταγμός, αλλά παράλληλα περιέργεια για το νέο ξεκίνημα. Θυμάμαι τα χρόνια του Γυμνασίου και Λυκείου στο LFH με γλυκιά νοσταλγία και πάντα έρχονται στην σκέψη μου πολύ όμορφες αναμνήσεις. Αυτά τα χρόνια καθόρισαν πολλές πτυχές του χαρακτήρα μου και επηρέασαν σημαντικά την μετέπειτα πορεία μου.

Στο τέλος του Λυκείου, όταν όλοι μας καλούμαστε να επιλέξουμε τα επόμενα βήματά μας, δεν είχα ξεκάθαρη εικόνα στο μυαλό μου «τί θέλω να γίνω όταν μεγαλώσω» - ήξερα όμως ότι μέσα από το επάγγελμά μου θα ήθελα να διατηρήσω την επαφή μου με το πολυπολιτισμικό στοιχείο που συναντάμε στο LFH, να συναναστρέφομαι με άτομα από άλλες χώρες, να εργάζομαι σε πολλές γλώσσες, να συναντώ διαφορετικούς ανθρώπους και να μαθαίνω κάτι καινούριο από αυτούς. Eπέλεξα επομένως να σπουδάσω στο τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών. Παράλληλα, ήδη γνωρίζοντας γαλλικά, επιδίωξα να μάθω τις γλώσσες που χρησιμοποιεί ένα μεγάλο μέρος της υφηλίου: ισπανικά, πορτογαλικά, κινέζικα. Η ικανότητα να μιλάς και να επικοινωνείς στη γλώσσα του συνομιλητή σου, πάντα προδιαθέτει θετικά και δημιουργεί μία αμεσότερη και στενότερη σύνδεση. Για τη μεταπτυχιακή εξειδίκευσή μου, προσανατολίστηκα στην πολιτική αναπτυξιακής βοήθειας και διεθνούς συνεργασίας με το Master 2 στη «Οικονομική εξειδίκευση και Διαχείριση Διεθνών Προγραμμάτων», στο πανεπιστήμιο Paris XII- Val de Marne. Μετά την ολοκλήρωση του Master 2, επιδίωξα να αποκτήσω εμπειρία από διεθνείς οργανισμούς, διακρατικούς και μη-κυβερνητικούς: ακολούθησε η πρακτική άσκηση στην Αντιπροσωπεία της Ελλάδας στον ΟΟΣΑ στο Παρίσι, στη συνέχεια στους Γιατρούς του Κόσμου στο τμήμα διεθνών αποστολών του γραφείου Ελλάδας και έπειτα εργάστηκα στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή στις Βρυξέλλες, στη Γενική Διεύθυνση Διεθνούς Συνεργασίας και Ανάπτυξης όπου κυρίως ασχολήθηκα με την υποστήριξη ποιότητας, την παρακολούθηση και αξιολόγηση των έργων που υλοποιεί η ΕΕ στις αναπτυσσόμενες χώρες. Ο επόμενος σταθμός μου στο Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, ξεκίνησε αρχικά από το γραφείο στο Μόντε Κάρλο όπου διαχειριζόμουν δωρεές στην Ευρώπη και την Αφρική και έπειτα στο γραφείο της Αθήνας όπου πλέον το αντικείμενό μου σχετίζεται περισσότερο με οργανισμούς που υλοποιούν προγράμματα στην Ελλάδα.

Έχω πλέον επιστρέψει στην Ελλάδα, αλλά η σταδιοδρομία μου με ταξίδεψε σε γαλλόφωνες χώρες. Φέρω πάντα μέσα μου την ταυτότητα του LFH, τη γαλλική γλώσσα και πολιτισμό, και πάντα χαίρομαι να συναντώ άτομα που μας συνδέουν αυτές οι ιδιαιτερότητες. Θα χαρώ πολύ να επικοινωνήσω και μαζί σας: am.kosmoglou@snf.org

• 1992 - 1998: LFH
  • 1998 - 1999: Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας
  • 1999 - 2004: Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών, Πάντειο Πανεπιστήμιο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών