1ο βραβείο στον Εθνικό Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2022 για τους μαθητές μας !

Στον φετινό Εθνικό Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας με θέμα Παριζιάνικο Ζωολόγιο (Bestiaire Parisien) οι μαθητές της Β3 τάξης Γαλλικών με καθηγήτρια την κ. Όλγα Δασκαλοπούλου βραβεύτηκαν με το 1ο βραβείο στις 16 Μαρτίου 2022 στο θέατρο του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδας.

Οι μαθητές διαγωνίστηκαν στην κατηγορία L’escargot de Montorgueuil γράφοντας μία φανταστική ιστορία / μύθο με τίτλο Πετώντας προς την ελευθερία (Voler vers la liberté) και ζωγραφίζοντας ένα πανέμορφο έργο που τη συνόδευε.

Εργασία με χαρακτήρα καθαρά εκπαιδευτικό και επιμέρους στόχους επικοινωνιακού, γλωσσικού και πολιτισμικού χαρακτήρα, με γνώμονα το επίπεδο γλώσσας των μαθητών (Β1). Την επίβλεψη της εικαστικής δημιουργίας είχε η καθηγήτρια Καλλιτεχνικών κ. Μαργαρίτα Caillaux.