ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ "ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΑ"
  • ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ "ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΑ" -0
  • ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ "ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΑ" -1
  • ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ "ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΑ" -2
  • ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ "ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΑ" -3

Μια ξεχωριστή έξοδος πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 14.03.2019 για τους μαθητές της 6-1 και 6-2 OGALCH, που έχουν επιλέξει το πρόγραμμα εμβάθυνσης στην ελληνική γλώσσα, τον πολιτισμό και την ιστορία στο Γυμνάσιο του γαλλικού τμήματος της Σχολής μας, με πρόσθετες ώρες Ελληνικών σε Ιστορία, Γεωγραφία και αργότερα Αρχαία Ελληνικά και μαθήματα Θετικής κατεύθυνσης.

Οι 24 μαθητές του τμήματος, συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους Ρένα Μπρισίμη και Νίκο Χαμπεσή, ξεναγήθηκαν με διαδραστικό τρόπο στην έκθεση "Άνθρωποι και εργαλεία στην προβιομηχανική εποχή", που φιλοξενείται στο παράρτημα του Μουσείου Λαϊκής Τέχνης, πλέον Μουσείο Νεότερου Ελληνικού Πολιτισμού, σ'ένα παλαιό οίκημα της γραφικής Πλάκας. Οι μαθητές όχι μόνο είδαν από κοντά εργαλεία που χρησιμοποιούνταν επί αιώνες στην καθημερινή ζωή των ανθρώπων, εργαλεία απαραίτητα για την εργασία και την επιβίωσή τους, αλλά συμμετείχαν και σε ομαδικές δράσεις, μία εκ των οποίων ήταν να χαράξουν οι ίδιοι πάνω σε κομμάτι μαρμάρου το όνομα της Σχολής μας.

Πραγματικά ήταν μια μοναδική εμπειρία για μαθητές και εκπαιδευτικούς!