Στο δρόμο για το Παρίσι 2024: οι μαθητές FLE συμμετέχουν στην 4η Γαλλο-Ελληνική Ολυμπιακή και παραολυμπιακή Εβδομάδα

Οι μαθητές της Α4 τάξης του ελληνικού τμήματος, είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στην 4η Γαλλο-Ελληνική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Εβδομάδα που οργάνωσε το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας, πλούσια σε συναντήσεις με κορυφαίους αθλητές.

Οι μαθητές της καθηγήτριας κα. Δασκαλοπούλου είχαν την τύχη να μοιραστούν με Γάλλους μαθητές ένα κοινό πάθος, τον αθλητισμό, να ευαισθητοποιηθούν σε σχέση με τους Ολυμπιακούς αγώνες μέσα από εκπαιδευτικό υλικό, να συναντήσουν τον Γάλλο παραολυμπιακό αθλητή Éric DARGENT (σερφ) να επικοινωνήσουν μαζί του θέτοντας ερωτήσεις και να μοιραστούν τις όμορφες περιπέτειες του.

Τον ευχαριστούμε που μας έκανε να ονειρευτούμε, που μας παρότρυνε να ξεπεράσουμε τον εαυτό μας και να προετοιμαστούμε για το Παρίσι 2024!