• Oι μαθητές του LFHED και του Ινστιτούτου Vittorini de Messine (Σικελία) στη συναυλία της Καίτης Κουλλιά-0
  • Oι μαθητές του LFHED και του Ινστιτούτου Vittorini de Messine (Σικελία) στη συναυλία της Καίτης Κουλλιά-2
  • Oι μαθητές του LFHED και του Ινστιτούτου Vittorini de Messine (Σικελία) στη συναυλία της Καίτης Κουλλιά-3
  • Oι μαθητές του LFHED και του Ινστιτούτου Vittorini de Messine (Σικελία) στη συναυλία της Καίτης Κουλλιά-4
  • Oι μαθητές του LFHED και του Ινστιτούτου Vittorini de Messine (Σικελία) στη συναυλία της Καίτης Κουλλιά-5
  • Oι μαθητές του LFHED και του Ινστιτούτου Vittorini de Messine (Σικελία) στη συναυλία της Καίτης Κουλλιά-6
  • Oι μαθητές του LFHED και του Ινστιτούτου Vittorini de Messine (Σικελία) στη συναυλία της Καίτης Κουλλιά-7
  • Oι μαθητές του LFHED και του Ινστιτούτου Vittorini de Messine (Σικελία) στη συναυλία της Καίτης Κουλλιά-8
  • Oι μαθητές του LFHED και του Ινστιτούτου Vittorini de Messine (Σικελία) στη συναυλία της Καίτης Κουλλιά-9
  • Oι μαθητές του LFHED και του Ινστιτούτου Vittorini de Messine (Σικελία) στη συναυλία της Καίτης Κουλλιά-10
  • Oι μαθητές του LFHED και του Ινστιτούτου Vittorini de Messine (Σικελία) στη συναυλία της Καίτης Κουλλιά-11

Με μεγάλη χαρά υποδεχτήκαμε την Πέμπτη 18 Απριλίου την Καίτη Κουλλιά στην Ελληνογαλλική Σχολή. Μια εξαιρετική συναυλία διοργανώθηκε στο πλαίσιο της εβδομάδας Erasmus. Σε μια εορταστική ατμόσφαιρα οι μαθητές μας απόλαυσαν μαζί με τους μαθητές και τους καθηγητές του Ινστιτούτου Vittorini de Messine ( της Σικελίας) παραδοσιακούς σκοπούς και χορούς από την Ελλάδα και την Ιταλία του Νότου. Πριν τη συναυλία σε μία ειδική τελετή απονεμήθηκαν στους μαθητές μας της AP «Παραστατικές τέχνες και ξένες γλώσσες» (2e και 1e) καθώς και τους μαθητές ιταλικών της 4e ειδικά διπλώματα μετά τη διάκρισή τους στο πρώτο «Φεστιβάλ Φιλοσοφίας στη Μεγάλη Ελλάδα»! Ήταν μια σημαντική αναγνώριση για την καλή τους δουλειά! Οι μαθητές από τη Σικελία έλαβαν επίσης τις ειδικές βεβαιώσεις συμμετοχής για όλα τα εργαστήρια και μαθήματα που έκαναν στην Ελληνογαλλική Σχολή.

Η Καίτη Κουλλιά είναι μια αναγνωρισμένη τραγουδίστρια στην Ελλάδα. Έχει εργασθεί δίπλα σε σημαντικούς μουσικούς και συμμετέχει σε συναυλίες και εργαστήρια τραγουδιού σε όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό, όπου συμβάλλει στη διάδοση του παραδοσιακού ελληνικού τραγουδιού και χορού. Στις 18 Aπριλίου συνοδευόταν από τους εξαιρετικούς μουσικούς της Γεωργία Μαρίνη στο βιολί, Αγγέλικα Παπανικολάου στο ακορντεόν και Γιώργο Μάκρα στην κιθάρα. Η Καίτη Κουλλιά τραγούδησε πρώτα μελωδίες του έντεχνου ρεπερτορίου από την Ελλάδα καθώς και μελωδίες από τη νότια Ιταλία. Έτσι όλοι άκουσαν τραγούδια στα «griko», μια ελληνική διάλεκτο που μιλιέται ακόμη από μια γλωσσική μειονότητα στη νότια Ιταλία. Με πολλή χαρά τραγουδήσαμε όλοι παρέα τα τραγούδια «Ela Kaspenda» και «Κalinichta»! Oι μαθητές μας μετά χόρεψαν αυθόρμητα συρτούς, καλαματιανούς, πεντοζάλη, καριώτικο και άλλους χορούς που μοιράστηκε όλη η σχολική μας κοινότητα μέσα σε μια ατμόσφαιρα χαράς!

Ήταν μια πανέμορφη εκδήλωση και ευχαριστούμε από καρδιάς την Καίτη Κουλλιά και τους μουσικούς της! Η τεχνική βοήθεια από τον Alex Abravanel ήταν πολύτιμη. Ευχαριστούμε επίσης όλους όσους βοήθησαν στην υλοποίηση αυτής της εκδήλωσης και συνέβαλαν στην επιτυχία της.

Άννα Ρακαπέ, Χριστιάνα Κατσαρού