Οι μαθητές της 2e και 1e στην « AP Παραστατικές τέχνες » δημιουργούν το φιλμ τους!

Οι 20 μαθητές της 2e και 1e στο πλαίσιο της AP « Παραστατικές τέχνες » εργάστηκαν με κέφι και πολύ μεράκι και ετοίμασαν τα φιλμ τους που θα παρουσιάσουν στη γιορτή του σχολείου μας για την επέτειο της 25ης Μαρτίου και στο φεστιβάλ των σχολείων του δικτύου Rete Otis. Οι μαθητές εργάστηκαν πολλούς μήνες πάνω στην ιστορία της Ελληνικής Επανάστασης και δραματοποίησαν υλικό που βρήκαν σε βιβλία, στο σινεμά και το θέατρο εστιάζοντας στη ζωή της Λασκαρίνας Μπουμπουλίνας, της Μαντώς Μαυρογένους και της Ρωξάνδρας Στούρτζα. Στο πλαίσιο της επαφής τους με τον κόσμο του θεάτρου επισκέφτηκαν με τις καθηγήτριές τους Χριστιάνα Κατσαρού και Άννα Ρακαπέ την εταιρεία ArtCore, έκαναν πρόβα τις σκηνές τους στον χώρο της και συνομίλησαν με επαγγελματίες για το πώς οργανώνονται οι θεατρικές παραγωγές. Στο όλο εγχείρημα είχαν την αμέριστη συμπαράσταση της Κας Ρένας Μπρισίμη, που παραχώρησε το διαμέρισμά της μια ολόκληρη μέρα για να γίνουν τα γυρίσματα των σκηνών και βοήθησε πολύ στην όλη διαδικασία! Ο Κος Γιώργος Λαγός συντόνισε την κινηματογραφική εμπειρία των γυρισμάτων και μύησε τους μαθητές στην τεχνική πλευρά του κινηματογράφου και το μοντάζ! Συγκινητική ήταν η εθελοντική προσφορά του Κου Ναμπίλ Σαλαμέ, παππού μαθήτριάς μας και έμπειρου μακιγιέρ με πολλές διακρίσεις (ανάμεσά τους τη βράβευσή του από την Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου για το μακιγιάζ του στην ταινία Ουζερί Τσιτσάνης) που έκανε το μακιγιάζ στους μαθητές και με διάφορα αξεσουάρ (όπως περούκες, γένια, μουστάκια κλπ.) πραγματικά τους μεταμόρφωσε ! Τους ευχαριστούμε όλους πολύ για αυτή την εκπληκτική εμπειρία! Επίσης ευχαριστούμε πολύ όλους τους καθηγητές που μας βοήθησαν στη διαδικασία των προβών, την Έλενα Πάσσου για την παραχώρηση ενδυμάτων και αντικειμένων από το βεστιάριό της και τον σύλλογο « Εργαστήρι Τέχνης και Πολιτισμού » για την παραχώρηση των παραδοσιακών φορεσιών. Το αποτέλεσμα της συγκινητικής δουλειάς των παιδιών θα έχουμε την ευκαιρία να το παρακολουθήσουμε στη γιορτή μας για την 25η Μαρτίου και στο φεστιβάλ!

Οι καθηγήτριες της AP « Παραστατικές τέχνες » Χριστιάνα Κατσαρού και Άννα Ρακαπέ