Οι μαθητές μας μαθαίνουν να σώζουν ζωές
  • Οι μαθητές μας μαθαίνουν να σώζουν ζωές-0
  • Οι μαθητές μας μαθαίνουν να σώζουν ζωές-1
  • Οι μαθητές μας μαθαίνουν να σώζουν ζωές-2
  • Οι μαθητές μας μαθαίνουν να σώζουν ζωές-3
  • Οι μαθητές μας μαθαίνουν να σώζουν ζωές-4

Την Τρίτη 29 Ιανουαρίου 2019 οι μαθητές της Β΄Γυμνασίου του Ελληνικού Τμήματος έλαβαν μέρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ανθρωπιστικού οργανισμού KIDS SAVE LIVES. (Τα παιδιά σώζουν ζωές). Πρόκειται για έναν εθελοντικό οργανισμό ο οποίος εκπαιδεύει μαθητές και εκπαιδευτικούς στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση ενώ παράλληλα διαδίδει την αναγκαιότητα τοποθέτησης απινιδωτών σε σχολεία και δημόσιους χώρους.

Το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα στοχεύει στην ευαισθητοποίηση των μαθητών, στην αύξηση της αυτοεκτίμησης, τη δημιουργία αισθήματος προσωπικής ευθύνης και προσωπικού καθήκοντος στην κοινωνία.

Καθώς οι δεξιότητες της Βασικής υποστήριξης της ζωής είναι «απλές», διασκεδαστικές πολλές φορές, εύκολες στη διδασκαλία και τη μάθηση, οι μαθητές μας μέσα σε τρεις ώρες της σχολικής τους καθημερινότητας, διδάχθηκαν κατά τη διάρκεια του εκπαιδευτικού προγράμματος βασικές τεχνικές που μπορούν να ΣΩΣΟΥΝ ΖΩΕΣ.