Οι μαθητές FLE συμμετέχουν στην 3η Γαλλο-Ελληνική Ολυμπιακή και παραολυμπιακή Εβδομάδα

Οι μαθητές των τάξεων Β1, Β2, Β3 του ελληνικού τμήματος, είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν στην 3η Γαλλο-Ελληνική Ολυμπιακή και παραολυμπιακή Εβδομάδα που οργάνωσε το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας, πλούσια σε συναντήσεις με κορυφαίους αθλητές.

Οι μαθητές των καθηγητριών κ.Α. Αναγνωστοπούλου, κ.Ο. Δασκαλοπούλου και κ. Φ. Καμαράς είχαν την τύχη να μοιραστούν με Γάλλους μαθητές ένα κοινό πάθος, τον αθλητισμό, να ευαισθητοποιηθούν σε σχέση με τους Ολυμπιακούς αγώνες μέσα από εκπαιδευτικό υλικό, να συναντήσουν τον Έλληνα παραολυμπιακό αθλητή Θανάση ΓΚΑΒΕΛΑ (στίβος 100μέτρα) χρυσό ολυμπιονίκη στο Τόκυο το 2020, να επικοινωνήσουν μαζί του θέτοντας ερωτήσεις και να μοιραστούν όμορφες περιπέτειες.

Τον ευχαριστούμε που μας έκανε να ονειρευτούμε, που μας παρότρυνε να ξεπεράσουμε τον εαυτό μας και να προετοιμαστούμε για το Παρίσι 2024 !