Sortie des CM2C au CNRS Démokritos
  • Sortie des CM2C au CNRS Démokritos-3
  • Sortie des CM2C au CNRS Démokritos-4
  • Sortie des CM2C au CNRS Démokritos-5

Le 1er octobre 2021, les élèves de CM2C se sont rendus à Demokritos, le Centre national grec de la Recherche scientifique où ils ont été accueillis par son Président, Dr. Nounessis. A l’issue de cette sortie, les élèves ont réalisé des travaux de rédaction en grec et en français racontant leur expérience au CNRS dont voici l’aperçu :

Rédaction en grec

Μας υποδέχτηκε ο Πρόεδρος του ΕΚΦΕ, Δρ Νούνεσης Γεώργιος και μας παρουσίασε τις ερευνητικές δραστηριότητες και το σκοπό του κέντρου ερευνών.

1η δραστηριότητα: « Παρακολουθήσαμε με ενδιαφέρον ένα βίντεο που αναφερόταν στο DNA, είδαμε μέσα από μικροσκόπια, κατασκευάσαμε ένα οριγκάμι DNA και τελειώσαμε με μία κατασκευή βραχιολιού από DNA ζώων ». Νικόλας

2η δραστηριότητα: « Κάναμε πειράματα στο εργαστήριο Χημείας. Στο πρώτο πείραμα ήμασταν σε ομάδες των 2. Μας είχαν δώσει 4 μπουκάλια και μπροστά μας είχαμε ένα πορτοκάλι, μία πορτοκαλάδα, ένα λεμόνι και μία λεμονάδα και προσπαθήσαμε να εντοπίσουμε τη βιταμίνη C στα διάφορα λαχανικά και φρούτα. » Ιάσονας και Μάνος

3η δραστηριότητα: « Μετά από την αίθουσα τεχνολογίας, επισκεφτήκαμε την αίθουσα Φαρμακευτικής. Εκεί είδαμε πώς χρησιμοποιούσαν τα πειραματόζωα (ποντίκια και αρουραίους), δοκίμαζαν με πειράματα τα φάρμακα για να δουν πώς ανταποκρίνονται στα πειραματόζωα. Άμα το ζώο ήταν σε φόρμα σήμαινε πώς το φάρμακο είναι αποτελεσματικό, εάν όχι, το φάρμακο δεν είχε πετύχει. Έτσι με πολλές δοκιμές ελέγχονται τα φάρμακα και μετά προωθούνται στο εμπόριο. » Εύη

Κείμενα μαθητών υπό την καθοδήγηση της Κας Γιαννέλη

Rédaction en français

« Nous sommes allés à Démokritos à pied et la marche a duré 30 minutes. Le président du CNRS, Dr NOUNESIS nous a accueillis et nous a parlé de la mission du CNRS.

Nous avons fait plusieurs activités. On a fait des expériences de Chimie sur la vitamine C et on a testé des fruits et des légumes et d’autres choses.

Ensuite, lors d’une séance d’activités de SVT, on a appris des choses sur l’ADN. On a observé l’ADN de divers organismes sur le microscope ; on a confectionné une hélice d’ADN en origami ; on a copié l’ADN d’animaux avec du fil et des perles de 4 couleurs et on en a fait des bracelets.

Après, on a visité un laboratoire pharmaceutique où quelques personnes faisaient des expériences sur des souris pour tester de nouveaux médicaments. »

Les élèves Nikolaos, Tatiana, Inès, Elsa, Evi, Christopher, Iole, Clara, Eva, Ino accompagnés de leur professeure Mme Baïraktari.