• Η 4η διοργάνωση της « Λευκής Νύχτας » ανάγνωσης σε άμεση επαφή με τα τρέχοντα γεγονότα-0
  • Η 4η διοργάνωση της « Λευκής Νύχτας » ανάγνωσης σε άμεση επαφή με τα τρέχοντα γεγονότα-1
  • Η 4η διοργάνωση της « Λευκής Νύχτας » ανάγνωσης σε άμεση επαφή με τα τρέχοντα γεγονότα-2

Αυτή η νέα έκδοση της « Λευκής Νύχτας » ανάγνωσης, όπως και οι προηγούμενες άλλωστε, συγκεντρώνει 10 σύγχρονα γαλλόφωνα μυθιστορήματα που δημοσιεύθηκαν τον περασμένο χρόνο. Οι μαθητές θα πρέπει να τα διαβάσουν, και να επιλέξουν ένα, το οποίο στη συνέχεια θα διαβάσουν μπροστά στο κοινό.

Τα επιλεγμένα μυθιστορήματα πραγματεύονται τηνκλιματική αλλαγή, τη βία κατά των γυναικών και των παιδιών, τον προβληματισμό για τις βλαβερές συνέπειες των κοινωνικών δικτύων, καθώς και την κοινωνική χειραφέτηση.

Φέτος, οι μαθητές λυκείου θα μπορούν να ανακαλύψουν τα γραπτά αναγνωρισμένων συγγραφέων, πολλοί από τους οποίους έχουν κερδίσει βραβεία, όπως ο EdouardLouis, ηDelphine de Vigan, η DjaïliAmadouAmal ή νέοι συγγραφείς που άφησαν το στίγμα τουςστην περασμένη χρονιά, όπως ο MartinDumont ή η EmilienneMalfatto. Ένα από τα βιβλία της φετινής λίστας είναι και το νέο μυθιστόρημα τουJeanBaptisteAndréa, που είναι και το τρίτο μυθιστόρημα που επιλέγεταιγια τη « Λευκή Νύχτα ».

Η πλήρης επιλογή:

• Les impatientes - Djaïli Amadou Amal