Μαθητές του LFHED διακρίθηκαν στο διαγωνισμό πληροφορικής Bebras 2019/2020
  • Μαθητές του LFHED διακρίθηκαν στο διαγωνισμό πληροφορικής Bebras 2019/2020-2
  • Μαθητές του LFHED διακρίθηκαν στο διαγωνισμό πληροφορικής Bebras 2019/2020-3
  • Μαθητές του LFHED διακρίθηκαν στο διαγωνισμό πληροφορικής Bebras 2019/2020-4

Με την έλευση του νέου έτους 2020, η σχολή μας ξεκινά την νέα δεκαετία με τρείς τιμητικές διάκρισης των μαθητών μας στον Μαθητικό Διαγωνισμό Πληροφορικής και Υπολογιστικής Σκέψης Bebras Κάστορας που ειδικά για φέτος έχει και έγκριση από το Ελληνικό Υπουργείο παιδείας και Θρησκευμάτων

Ο διαγωνισμός Bebras® (προφέρεται “Μπέμπρας” και σημαίνει “Κάστορας”) αποτελεί, μια διεθνή πρωτοβουλία με σκοπό την προώθηση της Πληροφορικής και της Υπολογιστικής Σκέψης. Διοργανώνεται στα σχολεία, με χρήση υπολογιστών. Στον διαγωνισμό συμμετέχουν κάθε χρόνο χιλιάδες μαθητές και μαθήτριες, από 50 και πλέον χώρες. Στην Ελλάδα ξεκινά η διοργάνωσή του για πρώτη φορά φέτος πιλοτικά, από το Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας και Διδακτικής Μηχανικής (LTEE lab) του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Η συμμετοχή στον διαγωνισμό Bebras έχει διάρκεια 45 λεπτά της ώρας και περιλαμβάνει την απάντηση 15 σύντομων προβλημάτων ή ερωτήσεων πολλαπλών επιλογών που απαιτούν την εφαρμογή λογικής και υπολογιστικής σκέψης. Τα θέματα είναι διασκεδαστικά και ελκυστικά και δεν χρειάζεται κάποια προετοιμασία. Η συμμετοχή των παιδιών στον διαγωνισμό είναι δωρεάν και γίνεται διαδικτυακά με ανώνυμους λογαριασμούς και δεν γίνεται αποθήκευση ή επεξεργασία προσωπικών δεδομένων.

Στην αίθουσα πληροφορικής του σχολείου μας οι μαθητές μας διαγωνίστηκαν και φέτος για δεύτερη συνεχή χρονιά σύμφωνα με το σχολικό μας πρόγραμμα και συγκεκριμένα με σχεδόν ολομέλεια των μαθητών Γυμνάσιου και Λυκείου.

Στους μαθητές της Σχολής μας δόθηκαν ξεχωριστοί κωδικοί εισόδου ανά μαθητή οι οποίοι είχαν προετοιμαστεί από τον υπεύθυνο διαχειριστή για την πρόσβαση τους στις ερωτήσεις του διαγωνισμού.

Τα σχόλια των μαθητών σχετικά με τα θέματα του διαγωνισμού που ακούστηκαν ήταν ότι:

• αντιπροσωπεύουν έννοιες της Πληροφορικής.
  • είναι εύκολα κατανοητά.
  • επιλύονται σε 3 λεπτά.
  • είναι μικρής έκτασης.
  • επιλύονται στον υπολογιστή, χωρίς χρήση λογισμικού ή χαρτιού και μολυβιού.
  • είναι ανεξάρτητα από συγκεκριμένα συστήματα.
  • είναι ενδιαφέροντα και/ή διασκεδαστικά.

Το Τμήμα Πληροφορικής της σχολής μας ανακοινώνει ότι, με την ολοκλήρωση του Διαγωνισμού Πληροφορικής και Υπολογιστικής Σκέψης 2019 -2020, τρεις μαθητές μας ηλικιακών ομάδων: Α’-Β’ Γυμνασίου κατέλαβαν τις θέσεις 2,3 και 4 Πανελληνίως.

Παρατίθενται πιο κάτω τα ονόματα των τριών μαθητών της σχολής μας , με την τιμητική πανελλαδική διάκριση τους

• 2η Θέση Αδάμης Αναστάσιος στην ηλικιακή κατηγορία Α - Β Γυμνασίου
  • 3η Θέση Σακοπούλου Αλίκη στην ηλικιακή κατηγορία Α - Β Γυμνασίου
  • 4η Λιβανίου Ζωή στην ηλικιακή κατηγορία Α - Β Γυμνασίου

Τέλος από όλα τα παραπάνω κρατάμε ότι ο μεγαλύτερος αριθμός από τους συμμετέχοντες μαθητές δήλωσε επιθυμία συμμετοχής και για του χρόνου. Ελπίζουμε ότι η φετινή συμμετοχή στο σχολείο μας στο διαγωνισμό Bebras θα συνεισφέρει στην συνολική προσπάθεια να προβληθεί ο προγραμματισμός και να αναδειχτούν τα ταλέντα των μαθητών μας στην υπολογιστική και αλγοριθμική σκέψη με σχετικές δεξιότητες.

Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες κατά την διάρκεια διεξαγωγής του διαγωνισμού.