Ιστορικοί λόγοι ζωντανεύουν από τις φωνές των μαθητών της Β' Λυκείου του ελληνικού τμήματος
Εμπνευσμένοι από την ερευνητική εργασία PLAIDOIRIES του 1ου τετραμήνου με μεγάλη χαρά δεχτήκαμε την πρόταση της καθηγήτριάς μας να επιλέξουμε και να εκφωνήσουμε κάποιους ιστορικούς δικανικούς λόγους. Η αρχική ιδέα ήταν να παρουσιάσουμε κάποια αποσπάσματα και να ξαναζωντανέψουμε το ιστορικό πλαίσιο μπροστά στους καθηγητές και τους συμμαθητές μας. Αδυνατώντας να τους παρουσιάσουμε όπως το είχαμε φανταστεί, λόγω των μέτρων προστασίας κατά του covid-19, αποφασίσαμε να τους προσφέρουμε διαδικτυακά στο σχολείο. Για κάθε έναν από τους 7 λόγους υπάρχει ένα κείμενο, ένα βίντεο και οι φωνές μας ηχογραφημένες.
Καλή ανάγνωση και καλή ακρόαση!
Η ομάδα των PLAIDOIRIES!

H επιλογή των λόγων υπήρξε δύσκολη λόγω της πληθώρας εξαιρετικών κειμένων. Ένα όμως κριτήριο καθόρισε την επιλογή μας: ο λόγος να μιλάει στην καρδιά του κάθε μαθητή! Έτσι τα παιδιά μπήκαν για λίγο στο πετσί του HUGO, του SEATTLE, του GANDHI, του CAMUS, της VEIL, της MALALA, του ΕΛΥΤΗ. Παρά τις τεχνικές δυσκολίες και την αδυναμία φυσικής παρουσίας στο σχολείο λόγω συνθηκών, είμαι περήφανη για τους μαθητές μας!
Ιωάννα ΚΗΡΥΚΟΥ, Καθηγήτρια γαλλικών

Για να ανακαλύψετε τη δουλειά των μαθητών, πατήστε το παρακάτω σύνδεσμο :