Η μαθήτρια μας Néphélie Chantzis κερδίζει το 1ο βραβείο των γαλλικών σχολείων του εξωτερικού στο διαγωνισμό δημιουργικής γραφής Louis Guilloux
 Η μαθήτρια μας Néphélie Chantzis  κερδίζει το 1ο βραβείο των γαλλικών σχολείων του εξωτερικού στο διαγωνισμό δημιουργικής γραφής Louis Guilloux
Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2019-2020, η τάξη της 1ère1 (Β’ λυκείου) συμμετείχε, όπως κάθε χρόνο, στην 2η έκδοση του Βραβείου Louis Guilloux των νέων, ένα διαγωνισμό συγγραφής, ανοιχτό σε όλους τους νέους κάτω των 25 ετών. Η Néphélie Chantzis, σήμερα μαθήτρια της Terminale 4 (Γ ‘λυκείου), διακρίθηκε με την απονομή του 1ου βραβείου των γαλλικών ιδρυμάτων του εξωτερικού, για το διήγημα της με τίτλο "Vérités", το οποίο μπορείτε να ανακαλύψετε πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο:

Εδώ είναι το κείμενο που η μαθήτρια μας έστειλε στην κριτική επιτροπή για να διαβαστεί στην τελετή απονομής που έλαβε χώρα στην πόλη Saint-Brieuc:

« Bonjour. Même si je ne suis pas parmi vous aujourd'hui, j'aimerais vous remercier, non pas pour le prix, mais pour l'opportunité que vous m'avez offerte. Tout comme Louis Guilloux, j'ai essayé de communiquer certaines réflexions dans ma production, qui portent sur le concept de guerre. La guerre, c'est un conflit - souvent irrationnel - entre deux visions du monde. C'est plusieurs vérités qui s'opposent. Et c'est souvent détourner son regard des autres "vérités". C'est donc en s'écartant de ce "conflit", en regardant la vérité du côté du supposé ennemi, qu'on affaiblit le concept de guerre. Pour ceux qui ont lu ma nouvelle, j'aimerais qu'ils gardent cette idée avec eux : dans un désaccord ou un débat, il y a toujours quelque chose à apprendre de l'Autre, aussi absurde que son argument paraisse. Un grand merci encore. »

Συγχαρητήρια στη μαθήτρια μας!

Για να μάθετε περισσότερα σχετικά με τους όρους του Βραβείου Louis Guilloux, σας προτείνουμε να κάνετε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο: