Χριστίνα ΚΑΛΑΜΠΟΥΚΑ, Καθηγήτρια αγγλικών / ελληνικών

"Μπήκα στην ελληνογαλλική σχολή το 1998 και αποφοίτησα το 2004..

Φοίτησα στην ελληνική section.. χωρίς να ξέρω ακριβώς τι θέλω να κάνω, πέρασα στην αγγλική φιλολογία στην Αθήνα.. το μόνο που ήξερα ήταν ότι μου άρεσε να ασχολούμαι με τις γλώσσες αλλά και να παρατηρώ τους ανθρώπους. Επέλεξα μια "ασφαλή" θεωρητική σχολή που εύκολα με ένα μεταπτυχιακό θα μπορούσα να αλλάξω κατεύθυνση.. για καθηγήτρια δεν το σκεφτόμουν καν.. μου φαινόταν πάρα πολύ μακρινό το πως θα μπορούσα να μάθω στα παιδιά αγγλικά και να τα αναλάβω γενικότερα...όλα άλλαξαν μετά από ένα τηλεφώνημα μιας καθηγήτριας μου από το lfh η οποία με παρότρυνε να εργαστώ σαν καθηγήτρια αγγλικών στο φροντιστήριο όπου έκανε αγγλικά η κόρη της.

Από τότε η διδασκαλία έγινε αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μου.. εκτός του ότι είχα την ευκαιρία να συνεργαστώ με πολύ αξιόλογους ανθρώπους που με πίστεψαν και με βοήθησαν και τους ευχαριστώ γι’ αυτό.. αισθανόμουν στο τέλος της κάθε μέρας πλήρης.. δυστυχώς επικρατεί η λανθασμένη άποψη ότι ο καθηγητής απλά πηγαίνει για να μάθει στα παιδιά "γράμματα".. κι όμως είναι τόσα περισσότερα.. το να συντελείς έστω και λίγο στη διαμόρφωση του χαρακτήρα και την ψυχολογία του κάθε παιδιού είναι αξία ανεκτίμητη.. Το να βιώνεις μαζί με το παιδί συναισθήματα, επιτυχίες και αποτυχίες είναι μαγικό.. επίσης μέσα από αυτά ανακαλύπτεις πτυχές του εαυτού σου που ούτε είχες φανταστεί! Όλα αυτά τα χρόνια έχω παρακολουθήσει αρκετά σεμινάρια κυρίως με θέμα την ψυχολογία του παιδιού & του εφήβου αλλά και νέες μεθόδους διδασκαλίας έτσι ώστε να μπορώ να γίνομαι καλύτερη και πιο δημιουργική. Παράλληλα ξεκίνησα και μαθήματα ελληνικών σε ενήλικες που χρειάζονται τα ελληνικά για να μπορέσουν να εργαστούν αλλά και σε παιδιά προκειμένου να ενταχθούν στα ελληνικά σχολεία. Έχω ασχοληθεί και με το μεταφραστικό κομμάτι το οποίο έχει επίσης αρκετό ενδιαφέρον και από φέτος που εντάχθηκαν τα αγγλικά σαν ξένη γλώσσα και στο νηπιαγωγείο διορίστηκα ως αναπληρώτρια. Αυτό είναι μια ακόμα μεγαλύτερη πρόκληση για εμένα !

Από το lfh θυμάμαι ακόμα τα λόγια κάποιων καθηγητών που με βοήθησαν εξαιρετικά στην πορεία μου επαγγελματική και ανθρώπινη καθώς και κάποιες φιλίες που αντέχουν στο χρόνο!"

Christinakal1986@gmail.com

• Απολυτήριο γενικού ενιαίου λυκείου, Ελληνογαλλική Σχολή Ευγένιος Ντελακρουά (LFHED), Ιούνιος 2004
  • Πτυχίο Αγγλικής γλώσσας και Φιλολογίας, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Ιούνιος 2012
  • Μαθησιακές δυσκολίες (Burlington Books, 2010)