Γλωσσικό παιχνίδι "Μιλάμε όλοι την ίδια γλώσσα στην Ευρώπη;"
  • Γλωσσικό παιχνίδι "Μιλάμε όλοι την ίδια γλώσσα στην Ευρώπη;"-0
  • Γλωσσικό παιχνίδι "Μιλάμε όλοι την ίδια γλώσσα στην Ευρώπη;"-1
  • Γλωσσικό παιχνίδι "Μιλάμε όλοι την ίδια γλώσσα στην Ευρώπη;"-2
  • Γλωσσικό παιχνίδι "Μιλάμε όλοι την ίδια γλώσσα στην Ευρώπη;"-3
  • Γλωσσικό παιχνίδι "Μιλάμε όλοι την ίδια γλώσσα στην Ευρώπη;"-4
  • Γλωσσικό παιχνίδι "Μιλάμε όλοι την ίδια γλώσσα στην Ευρώπη;"-5
  • Γλωσσικό παιχνίδι "Μιλάμε όλοι την ίδια γλώσσα στην Ευρώπη;"-6

Μαθητές της Β Λυκείου και της Γ Γυμνασίου του ελληνικού τμήματος συμμετείχαν στην 2η φάση του γλωσσικού παιχνιδιού "Μιλάμε όλοι την ίδια γλώσσα στην Ευρώπη;" στο πλαίσιο του προγράμματος στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας ERΑSMUS + IDEA JEAN MONET.

Στόχος του παιχνιδιού είναι η ανάδειξη των λέξεων με ινδοευρωπαϊκές ρίζες ως μέσου σύνδεσης των Ευρωπαίων πολιτών και ως οχήματος μετάδοσης κοινών πολιτισμικών αγαθών. Λέξεις με τις οποίες έπαιξαν οι μαθητές μας ήταν : francophonie, salade, solidarité, identité, carte και άλλες.

Ο καθηγητής Γλωσσολογίας κος Χρ. Χαραλαμπάκης, η κα Πρόσκολη καθηγήτρια στο τμήμα γαλλικής Φιλολογία, η κα Χατζηανδρέου από το Δίκτυο για τη μεταρρύθμιση στην Ελλάδα και την Ευρώπη και η δημοσιογράφος κα Φλέσσα αποτέλεσαν τους βασικούς συντελεστές της παρούσας εκδήλωσης.