Επέτειος 28ης Οκτωβρίου : Οι μαθητές δίνουν ζωή στις ιστορίες του Β΄ Παγκόσμιου Πόλεμου

Ο ΄Β' Παγκόσμιος Πόλεμος ήταν ο καταστροφικότερος πόλεμος στην ιστορία της ανθρωπότητας. Πέρα από τις τεράστιες ανθρώπινες απώλειες και την υλική ζημία άφησε πίσω του ανθρώπους συντετριμμένους από τα βιώματα του πολέμου. Οι ιστορίες, οι αφηγήσεις των ανθρώπων που έζησαν την πραγματικότητα του πολέμου, συγκλονίζουν. Οι εφιάλτες και τα όνειρα που στοίχειωσαν τον ύπνο των ανθρώπων εκείνης της εποχής, μαρτυρούν τον πόνο τους.

Σε αυτά τα όνειρα, σε αυτές τις ιστορίες και σε αυτούς τους εφιάλτες έδωσαν ζωή, σώμα, φωνή οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου του ελληνικού τμήματος της Σχολή μας για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.