Ένα ταξίδι πλούσιο σε εμπειρίες - η τάξη της 2nde σε Βιέννη - Βουδαπέστη - Μπρατισλάβα

Στο πλαίσιο του προγράμματος "Ο ευρωπαϊκός φιλελληνισμός και οι ελληνικές κοινότητες της Διασποράς", που διανύει το δεύτερο έτος υλοποίησής του, πραγματοποιήθηκε φέτος το παιδαγωγικό ταξίδι σε Βιέννη και Βουδαπέστη, περνώντας και από την Μπρατισλάβα, με τη συμμετοχή 77 μαθητών από τις τάξεις της 2nde και 5 συνοδών.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το Παλάτι του Σέμπρουν και το Μπελβεντέρε που στεγάζει το μουσείο Κλιμτ στη Βιέννη, την πλατεία Ηρώων και τον Πύργο των Ψαράδων στη Βουδαπέστη και το Κάστρο της Μπρατισλάβα. Είχαν παράλληλα τη μοναδική ευκαιρία να γνωρίσουν το ελληνικό σχολείο της Βουδαπέστης, να ξεναγηθούν στην ελληνική και τη γαλλική πρεσβεία στη Βιέννη αλλά και στο πανέμορφο κτήριο του Δημαρχείου της πόλης, όπου συνάντησαν και συνομίλησαν στη μεγάλη αίθουσα συνεδριάσεων με την αντιδήμαρχο κυρία Μαρία Βασιλάκου.

Ένα ταξίδι με πυκνό πρόγραμμα, πραγματικά πλούσιο σε εμπειρίες...