Ένα LFH-MUN διεθνών διαστάσεων
  • Ένα LFH-MUN διεθνών διαστάσεων-27
  • Ένα LFH-MUN διεθνών διαστάσεων-28
  • Ένα LFH-MUN διεθνών διαστάσεων-29

Από 22 έως 24 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε ένα από τα σημαντικότερα γεγονότα της χρονιάς για το σχολείο μας : το δίγλωσσο LFH-MUN στα Αγγλικά και Γαλλικά.

Πέρυσι, οι μαθητές είχαν ανοίξει το LFH-MUN στα ξένα λύκεια της Αθήνας καθώς και στα σχολεία του ZESE. Φέτος, οι μαθητές υπήρξαν ακόμη πιο φιλόδοξοι και έστειλαν πρόσκληση σε όλα τα σχολεία μέλη της AEFE στο εξωτερικό. Το αποτέλεσμα ήταν το κολοσσιαίο γεγονός που οργανώθηκε αποκλειστικά από τους μαθητές μας και των δύο τμημάτων. Μαθητές από 14 διαφορετικά σχολεία ανά την Ευρώπη και την Αφρική (Ελλάδα, Ολλανδία, Ιταλία, Ρουμανία, Αίγυπτος, Λίβανος, Μαρόκο, Νιγηρία, Τουρκία, Καμερούν, Πορτογαλία) βρέθηκαν όλοι μαζί για αυτό το γεγονός.

Το φετινό θέμα του LFH-MUN ήταν «Ξαναχτίζοντας δεσμούς σ᾽ έναν κατακερματισμένο κόσμο». Η τελετή έναρξης πραγματοποιήθηκε στο κεντρικό αμφιθέατρο του Γαλλικού Ινστιτούτου από τους μαθητές μέλη της Γενικής Γραμματείας και τον Διευθυντή του LFHED, τον κ. Garnier.

Άλλα πρόσωπα του LFHED και του διπλωματικού σώματος μας τίμησαν με τη παρουσία τους και έβγαλαν λόγο : ο κ. Αλισαβάκης, διευθυντής Λυκείου του Ελληνικού Τμήματος, ο κ. Patrick Comoy, διευθυντής του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος και Σύμβουλος Πολιτιστικής Συνεργασίας και Δράσης, ο κ. Nicolas Croizer, Πρώτος Σύμβουλος της Πρεσβείας της Γαλλίας στην Ελλάδα καθώς και ο κ. Marc Bruchez, Πρώτος Σύμβουλος της Πρεσβείας της Ελβετίας. Η τελετή έναρξης ολοκληρώθηκε με τη προβολή ενός θεαματικού βίντεο το οποίο σας προτείνουμε να ανακαλύψετε ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο : https://vimeo.com/378986547

Με αφορμή το γεγονός, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν τις αίθουσες του Γαλλικού Ινστιτούτου για να οργανώσουν τις συζητήσεις τους στις 22 και 24 Νοεμβρίου. Η ενδιάμεση μέρα, στις 23 Νοεμβρίου, πραγματοποιήθηκε στην Ελληνογαλλική Σχολή Ευγένιος Ντελακρουά όπως και η χορευτική βραδιά όπου οι μαθητές χάρηκαν το γιορτινό κλίμα. Μια επίσκεψη στο κέντρο της Αθήνας οργανώθηκε επίσης στους μαθητές των σχολών απ᾽ όλο τον κόσμο, οι οποίοι απόλαυσαν τον ήπιο καιρό της Αθήνας.

Κατά τη διάρκεια των τριών αυτών ημερών, οι αντιπροσωπείες μοιράστηκαν σε δέκα επιτροπές : Αφοπλισμός και Διεθνή Ασφάλεια, Οικονομία και Χρηματοοικονομικά, Κοινωνία, Φιλανθρωπία και Πολιτισμός, Νομοθεσία, Επιτροπή Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων των Ηνωμένων Εθνών, Συμβούλιο Ασφαλείας του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών, Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα των Ηνωμένων Εθνών. Οι μαθητές συζήτησαν πάνω σε θέματα όπως την έκτρωση, τη θανατική ποινή, τις εργασιακές διακρίσεις, τις έμφυλες και σεξουαλικές διακρίσεις, την προστασία των προσωπικών δεδομένων στο διαδίκτυο, τη μετανάστευση, τη πρόσβαση στο πόσιμο νερό, τη κλιματική αλλαγή...

Για να αναφέρουμε μόνο μερικές απ᾽ αυτές.

Για να ανακαλύψετε τα συμπεράσματα των συζητήσεων για μερικές απ᾽ αυτές τις θεματικές, σας παραπέμπουμε στο δίγλωσσο περιοδικό του LFH-MUN με τίτλο « La plume diplomatique : Stitching up a fragmented world » ακολουθώντας τον σύνδεσμο: Journal LFH-Mun La plume diplomatique

Η τελετή λήξης υπήρξε επίσης σημαντική στιγμή καθότι ο Γενικός Γραμματέας μεταβίβασε τις ευθύνες του στη γενιά LFH-MUN του 2020. Επίσης, ο κ. Mineur, υποδιευθυντής του γαλλικού τμήματος του LFHED έβγαλε λόγο για να συγχαρεί τους μαθητές για τη δουλειά τους. Τέλος, η ομάδα τύπου αποτελούμενη από 25 μέλη ανέδειξε το αποτέλεσμα της σκληρής δουλειάς που πραγματοποιήθηκε κατά τη διάρκεια των τριών ημερών προβάλλοντας ένα βίντεο φτιαγμένο επί τόπου. Εδώ το αποτέλεσμα : https://vimeo.com/378988366

Όπως το δείχνουν οι εικόνες και οι δημοσιεύσεις, η φετινή εκδοχή του διεθνούς LFH-MUNείχε μεγάλη επιτυχία τόσο σε κοινωνικό όσο σε πνευματικό επίπεδο.

Ευχαριστούμε ειλικρινά το Γαλλικό Ινστιτούτο που γενναιόδωρα παραχώρησε τους χώρους του στους μαθητές και τους αντιπροσώπους του διπλωματικού σώματος που μας τίμησαν με τη παρουσία τους.

Πάνω απ᾽ όλα... ένα μεγάλο μπράβο στους μαθητές-διοργανωτές των οποίων την προσπάθεια συγχαίρουμε: Nefeli Bochereau, Marios Iatrou, Jacques Lasvaladas, Celine Savaricas (Γενική Γραμματέας), Séverine Vogel et Myrsini Pappas (Διοίκηση), Irène Mouratiadi, Luca Leroy, Elpida Bokou (Ομάδα Tύπου) !

Για περισσότερες φωτογραφίες, επισκεφτείτε την ιστοσελίδα και τα κοινωνικά δίκτυα του LFH-MUN: