'Εκθεση "Γαλλοφωνία" στο χωλ του LFHED
  • 'Εκθεση "Γαλλοφωνία" στο χωλ του LFHED-7
  • 'Εκθεση "Γαλλοφωνία" στο χωλ του LFHED-8
  • 'Εκθεση "Γαλλοφωνία" στο χωλ του LFHED-9

Για να γιορτάσουν τη Γαλλοφωνία, μαθητές από διάφορες τάξεις του Γυμνασίου και του Λυκείου του Ελληνικού τμήματος δημιούργησαν έργα τα οποία παρουσίασαν στο χωλ της Σχολής μας ! Το θέμα της φετεινής γιορτής της Γαλλοφωνίας, τα «Ζώα» !

Οι μαθητές της Α1 τάξης ετοίμασαν ποιήματα μέσα από παιχνίδια δημιουργικής γραφής (ακροστιχίδες, logo-rallye, χαρταετούς) εμπνεόμενοι από τα κατοικίδια και τα ψάρια. Οι μαθητές της Β3 τάξης επινόησαν μία ιστορία / μύθο με τίτλο «Πετώντας προς την ελευθερία» και ζωγράφισαν ένα πανέμορφο έργο που τη συνόδεψε. Οι μαθητές της Γ3 τάξης έχοντας μελετήσει μύθους του Αισώπου και του La Fontaine παρέθεσαν παροιμίες και τα ηθικά διδάγματα αυτών των μύθων. Τέλος οι μαθητές της Δ4 τάξης έφτιαξαν αφίσες με σλόγκαν για την προστασία των ζώων υπό εξαφάνιση.

Οι μαθητές της Γ1 τάξης του Γυμνασίου δημιούργησαν σύντομες γραπτές ιστορίες των οποίων οι πρωταγωνιστές ήταν ζώα που ταξίδεψαν στη Γαλλία, στα υπερπόντια γαλλικά εδάφη και σε άλλες χώρες του γαλλόφωνου κόσμου. Παραδεισένια τοπία και μνημεία από γαλλόφωνες χώρες, η ομορφιά της γαλλικής γλώσσας και φωτογραφίες επιλεγμένες από τους μαθητές, συνέϐαλαν στη σύνταξη φανταστικών ιστοριών που παραπέμπουν σε μία δική τους σύγχρονη εκδοχή των μύθων.

Graffitis και παραμύθια, origami ζώα σύμβολα χωρών αλλά και άλλα που αποτελούν φημισμένες σπεσιαλιτέ και διεκδικούν τα δικαιώματά τους ενάντια στον άνθρωπο...ενώνονται και δημιουργούν τελικά έναν χάρτη όπου όλες οι γαλλόφωνες χώρες ενώνονται με μία κλωστή, ένα μωσαικό πολιτισμών και χρωμάτων! Οι μαθητές των τάξεων Β2 και Δ3.

Αφίσες ευαισθητοποίησης για την προστασία των ζώων, αφίσες με εκφράσεις και ονοματοποιοίες ζώων αλλά και με χαρακτήρες ζώων από τα γαλλόφωνα κόμικς δημιουργήθηκαν από μαθητές του Α4 και του Δ5.

Οι καθηγήτριες FLE,

κ Ασφή, κ Βασιλοπούλου, κ Δασκαλοπούλου, κ Κηρύκου, κ Τσιτσιπή