Εκδήλωση για την εκπαίδευση των παιδιών προσφύγων στο LFHED
  • Εκδήλωση για την εκπαίδευση των παιδιών προσφύγων στο LFHED-0
  • Εκδήλωση για την εκπαίδευση των παιδιών προσφύγων στο LFHED-1
  • Εκδήλωση για την εκπαίδευση των παιδιών προσφύγων στο LFHED-2
  • Εκδήλωση για την εκπαίδευση των παιδιών προσφύγων στο LFHED-3
  • Εκδήλωση για την εκπαίδευση των παιδιών προσφύγων στο LFHED-4
  • Εκδήλωση για την εκπαίδευση των παιδιών προσφύγων στο LFHED-5
  • Εκδήλωση για την εκπαίδευση των παιδιών προσφύγων στο LFHED-6
  • Εκδήλωση για την εκπαίδευση των παιδιών προσφύγων στο LFHED-7
  • Εκδήλωση για την εκπαίδευση των παιδιών προσφύγων στο LFHED-8
  • Εκδήλωση για την εκπαίδευση των παιδιών προσφύγων στο LFHED-9

Στις 18 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο εκδήλωση για την εκπαίδευση των παιδιών προσφύγων και γενικότερα για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι πρόσφυγες, τις συνθήκες ζωής στους προσφυγικούς καταυλισμούς, τη ρατσιστική βία αλλά και τις πολλές επιτυχημένες προσωπικές διαδρομές κοινωνικής ένταξης των προσφύγων στη χώρα μας.

Καλεσμένοι ήταν η κυρία Μαριλένα Καραγιάννη συντονίστρια εκπαίδευσης προσφύγων στη δομή του Σχιστού και ο παλιός μας μαθητής, γνωστός φωτορεπόρτερ σήμερα, Ορέστης Σεφέρογλου. Συζήτησαν με τον καθηγητή λυκείου Κωστή Παπαϊωάννου για διάφορες όψεις του προσφυγικού και πώς οι ίδιοι βίωσαν την επαφή τους με το θέμα. Ο Ορέστης Σεφέρογλου παρουσίασε πλούσιο φωτογραφικό υλικό, ενώ ιδιαίτερη τιμητική αναφορά μνήμης έγινε στον φωτογράφο Γιάννη Μπεχράκη που συνέβαλε με το σπουδαίο έργο του στην ανάδειξη του προσφυγικού στην Ελλάδα και διεθνώς. Οι καλεσμένοι απάντησαν σε ερωτήσεις των μαθητών και των μαθητριών της Α και Β λυκείου του ελληνικού τμήματος. Στο τέλος τα παιδιά παρέδωσαν στην κυρία Καραγιάννη μεγάλο όγκο σχολικών ειδών που είχαν συγκεντρώσει το προηγούμενο διάστημα για να παραδοθούν τα παιδιά πρόσφυγες της δομής του Σχιστού.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος κοινωνικής ευαισθητοποίησης των μαθητών του ελληνικού γυμνασίου και λυκείου.