Δίνω φωνή σε όσ@ τη στερούνται

Με αυτό το θεματικό κέντρο κατά τη σχολική χρονιά 2021-2022 οι μαθήτριες και οι μαθητές (των τμημάτων Α4, Β2, Γ2-Γ3) δημιούργησαν ποικίλα έργα (κυρίως εικαστικά, κείμενα, ηχητικά αρχεία), μέρος των οποίων περιλαμβάνεται στο ηλεκτρονικό βιβλίο. Συγκεκριμένα, στην Ιλιάδα εστιάσαμε στον εσωτερικό μονόλογο των ηρώων και στο λόγο των σιωπηλών γυναικών που αποτελούν λάφυρα πολέμου. Στο μάθημα της Λογοτεχνίας στην τρίτη γυμνασίου σημείο εκκίνησης αποτέλεσαν οι καβαφικές «Φωνές» και ένα κείμενο του Αντώνη Σαμαράκη στο οποίο υποστηρίζει ότι ο σύγχρονος συγγραφέας οφείλει να κινείται με τρυφερότητα προς τον απλό άνθρωπο, όντας απροσκύνητος στις εξουσίες· «Να είναι με το έργο του η φωνή εκείνων που "δεν έχουν φωνή", των αδικημένων, των βασανισμένων, των καταπιεσμένων, όλων εκείνων που είναι εν σκότει και σκιά θανάτου».

Ιωάννα Σπηλιοπούλου