Δημοσιογράφοι και ρεπόρτερ στην Εβδομάδα Τύπου και ΜΜΕ του LFH-ED
  • Δημοσιογράφοι και ρεπόρτερ στην Εβδομάδα Τύπου και ΜΜΕ του LFH-ED-11
  • Δημοσιογράφοι και ρεπόρτερ στην Εβδομάδα Τύπου και ΜΜΕ του LFH-ED-12
  • Δημοσιογράφοι και ρεπόρτερ στην Εβδομάδα Τύπου και ΜΜΕ του LFH-ED-13

"Ποια είναι η πηγή της πληροφορίας;", αυτό ήταν το θέμα που επιλέχθηκε από το Κέντρο για την εκπαίδευση στα μέσα ενημέρωσης και την πληροφόρηση, για την Εβδομάδα Τύπου και ΜΜΕ στα γαλλικά σχολεία το έτος 2017.

Με τις παρεμβάσεις τους οι δημοσιογράφοι που συναντήθηκαν με τους μαθητές του Γυμνασίου και Λυκείου του γαλλικού τμήματος αξιοποίησαν το φετινό θέμα, για να αναφερθούν -με βάση και τις προσωπικές τους εμπειρίες- στις ιδιαιτερότητες και δυσκολίες του δημοσιογραφικού επαγγέλματος και στην ανάγκη διασταυρωμένης και έγκυρης πληροφόρησης (ο κ. Χαρίτος στη Γ' Λυκείου), σε ένα παράδειγμα παρέμβασης στο χώρο των ΜΜΕ προκειμένου να ελεγχθεί η διοχέτευση πληροφοριών (ο κ. Τέλλογλου στη Β' Γυμνασίου), στη δεοντολογία και την ηθική της δημοσιογραφίας, για την οποία ένας νέος "χάρτης" διαμορφώνεται σταδιακά στον κόσμο της πληροφορίας (ο κ. Τσίμας στη Β' Λυκείου), για τις ποικίλες πηγές πληροφόρησης μέσα από τα μεγάλα διεθνή πρακτορεία ειδήσεων αλλά και την αναγκαιότητα κάθε δημοσιογράφος να ελέγχει και να διασταυρώνει τις πηγές του (ο κ. Βαφειάδης στην Α' Λυκείου).

Η ξενάγηση του τμήματος εμβάθυνσης στα ελληνικά της Γ' Γυμνασίου στον τηλεοπτικό σταθμό Antenna, με το δημοσιογράφο κ. Κοτταρίδη και την κα Τσουρλή, ήταν μια πραγματικά ξεχωριστή στιγμή, καθώς οι μαθητές όχι μόνο εισήλθαν στους χώρους του σταθμού και στο στούντιο μετάδοσης του δελτίου ειδήσεων αλλά και στο "κοντρόλ" την ώρα της μετάδοσης του μεσημεριανού δελτίου, παρακολουθώντας όλη τη διαδικασία ζωντανά.

Οι δημοσιογράφοι - φωτορεπόρτερ που προσκλήθηκαν στο Ελληνικό Γυμνάσιο και Λύκειο εστίασαν στη σημασία της φωτογραφίας και του ρεπορτάζ από έγκυρες πηγές, κυρίως για το επίκαιρο θέμα των μεταναστών και προσφύγων, αλλά και γενικότερα στην αξία του ελέγχου των πηγών και την εγκυρότητα της μεταδιδόμενης είδησης.