• ΑΘΗΝΑ ΚΑΤΣΙΜΠΑΡΔΗ, γραφίστρια και δημιουργός του καινούριου λογότυπού των LFHALUMNI-0
  • ΑΘΗΝΑ ΚΑΤΣΙΜΠΑΡΔΗ, γραφίστρια και δημιουργός του καινούριου λογότυπού των LFHALUMNI-1

Με τι ασχολείσαι σήμερα;

Μόλις τελείωσα σπουδές γραφιστικής. Στα 38 μου χρόνια αποφάσισα πως ήθελα μια αλλαγή, ήθελα να συνεχίσω να σπουδάζω και να δοκιμάσω κάτι καινούργιο.

Που σπούδασες μετά το LFH;

Αντίθετα με τους περισσότερους μαθητές έμεινα στην Ελλάδα και σπούδασα σκηνοθεσία κινηματογράφου στο New York College.

Μια δυνατή ανάμνηση από το LFH;

Έχω κάποιες πολύ καλές αναμνήσεις από αξιόλογους δασκάλους και καθηγητές που ήθελαν πραγματικά να βοηθήσουν τα παιδιά. Θυμάμαι επίσης τα εκπαιδευτικά ταξίδια που κάναμε στη Χίο και στη Νότια Ιταλία.

Τι θα συμβούλευες έναν απόφοιτο;

Να μην βιαστεί να σπουδάσει κάτι μονό και μόνο επειδή πρέπει να πάρει μια απόφαση. Να πάρει όσο χρόνο χρειάζεται για να το σκεφτεί, δεν θα χάσει χρόνο. Αντιθέτως θα χάσει χρόνο μετά μέχρι να ξαναβρεί τον δρόμο του. Να δοκιμάσει πράγματα πριν δεσμευτεί. Και τέλος, μπορεί να σπουδάζει και να μαθαίνει για όσο ζει.

« Έφτιαξα ένα λογότυπο για τους παλιούς μαθητές της ελληνoγαλλικής σχολής  που να συνδυάζει τον Γάλλο κόκορα με την Ελληνίδα κουκουβάγια. Σαν τελική πινελιά πρόσθεσα στα μάτια της κουκουβάγιας, το ελληνικό «μάτι» για να υπάρχει ακόμα ένα στοιχείο που να παραπέμπει στην ελληνική κουλτούρα. »

Το email μου: athenakats@gmail.com