• Ο συγγραφέας Γιάννης Ράγκος και ο εικονογράφος Γιώργος Γούσης παρουσιάζουν το πολυβραβευμένο κόμικ τους Ερωτόκριτος στους μαθητές της Γ' Γυμνασίου-0
  • Ο συγγραφέας Γιάννης Ράγκος και ο εικονογράφος Γιώργος Γούσης παρουσιάζουν το πολυβραβευμένο κόμικ τους Ερωτόκριτος στους μαθητές της Γ' Γυμνασίου-1
  • Ο συγγραφέας Γιάννης Ράγκος και ο εικονογράφος Γιώργος Γούσης παρουσιάζουν το πολυβραβευμένο κόμικ τους Ερωτόκριτος στους μαθητές της Γ' Γυμνασίου-2

Στις 23 Απριλίου στο CDI τα τμήματα Γ2 και Γ3 (διδάσκουσα: Ιωάννα Σπηλιοπούλου) παρουσίασαν στoυς μαθητές της τρίτης γυμνασίου τις εργασίες τους για το έργο του Βιτσέντζου Κορνάρου Ερωτόκριτος: αφορούσαν την εικονογράφηση, τη μελοποίηση, τη δραματοποίηση του έμμετρου αυτού μυθιστορήματος αλλά και ασκήσεις δημιουργικής γραφής, με στόχο να αναδειχθεί το γεγονός ότι το κρητικό αυτό κείμενο του 17ου αιώνα αποτελεί διαχρονικά πηγή έμπνευσης για την τέχνη και τη ζωή.

Μαζί μας είχαμε τη χαρά να βρίσκονται ο κ. Γιάννης Ράγκος, συγγραφέας και δημοσιογράφος, και ο κ. Γιώργος Γούσης, εικονογράφος, οι οποίοι συνομίλησαν με τους μαθητές για το πολυβραβευμένο κόμικ τους Ερωτόκριτος (εκδ. Polaris): παρουσίασαν τον τρόπο που (συν)εργάστηκαν (μαζί και με τον Δ. Παπαμάρκο) σεβόμενοι το κείμενο του Κορνάρου και δημιουργώντας ένα σύγχρονο κόμικ φαντασίας.

Postes en rapport